Rok akademicki 2011/12

Spotkanie Amazonek z Podhala w Rabce – Zdroju, 14.04.2012r.

„Żeby żyć, nie należy się kryć”

Idea sama w sobie niezwykle pożądana gdyż, jak się okazało, nie ma na Podhalu klubów Amazonek (najbliższy w Nowym Sączu i Krakowie), choć są one niezbędne przy tak dużej ilości zachorowań kobiet na raka sutka.

Swoją obecnością spotkanie zaszczyciła p. Grażyna Korzeniowska, długoletnia (od 21 lat) przewodnicząca Klubu Amazonek w Krakowie, odznaczona „Złotą Oznaką” za działalność charytatywną na rzecz kobiet po mastektomii w Centrum Onkologii w Krakowie oraz za pracę w klubie. Chętnie dzieli się swoimi przeżyciami i doświadczeniami w walce z chorobą nowotworową (25 lat po mastektomii) corocznie w marcu organizuje marsz Amazonek w Krakowie, inicjuje badania mammograficzne. Pani Grażyna, orędowniczka klubów Amazonek, wierzy, że ich powstanie jest szczególnie zasadne na terenach tzw. „białych plam”, jakimi są tereny od Zakopanego po Kraków. Podzieliła się uwagami na temat działalności swojego klubu.

Ideą spotkań Amazonek są nie tylko kontakty towarzyskie (również bardzo ważne), ale także porady lekarzy – onkologów, dietetyków, kosmetyczek. Panie wyjeżdżają rokrocznie na pielgrzymki do Częstochowy (w tym roku już 15.) Kluby Amazonek zrzeszają w 120 klubach około 30 tys. kobiet z terenu całej Polski. Utwierdzona w przekonaniu, że jest potencjał i wola działania wśród obecnych kobiet, obiecała daleko idącą pomoc w urzeczywistnieniu klubu.

Spośród obecnych Amazonek wyłonił się trzyosobowy komitet inicjatywny, który rozpocznie wysiłek organizacyjny, od załatwienia lokalu, zarejestrowania Stowarzyszenia w sądzie, pozyskania pomocy medycznej, zorganizowanie telefonu zaufania itd. Zgodę na współpracę fachową z klubem zaoferował psychoonkolog z Rabki – Zdroju, obecny na spotkaniu.

Dr A. Walawski, w pełni popierając inicjatywę, poinformował o możliwości skorzystania z pomocy 2 rehabilitantów przeszkolonych onkologicznie, pracujących w Zakładzie „Uzdrowisko”, a także o turnusach rehabilitacyjnych dla Amazonek częściowo refundowanych. W spotkaniu brała również udział przedstawicielka Fundacji im. A. Worwy z Nowego Targu, działającej na rzecz osób dotkniętych chorobami onkologicznymi, obiecując współpracę i pomoc.

Szkoda, że termin spotkanie nie odbił się szerszym echem w społeczności rabczańskich Amazonek, reprezentowały je tylko 3 panie, pozostałe uczestniczki były z rejonu Podhala.

Jak stwierdziła p. Grażyna „Amazonki mogą być szczęśliwe”, czego dowodem są uśmiechnięte twarze, wola życia i zdrowy dystans wielu spraw. Z przyjemnością przyjedzie na otwarcie Klubu wraz z lek. onkologiem z Zakopanego prof. Mitusiem – pracownikiem Centrum Onkologii w Krakowie.

Jest szansa, że przy takiej determinacji kobiet Klub powstanie już niedługo, czego serdecznie życzymy.

Krystyna Wojdyła


Zapraszamy do zapoznania się z wynikami ankiety. 
:::Wyniki ankiety


Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku



W dniach 19-20 marca br. odbył się w Warszawie ogólnopolski Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku, 
w którym uczestniczyli także przedstawiciele naszego uniwersytetu.Pierwsza część Kongresu odbyła się pod hasłem  "Misje i wyzwania dla UTW ". Zwrócono uwagę na rolę  uniwersytetów w społeczeństwie, na działania na rzecz solidarności międzypokoleniowej. Przedstawiono tez politykę MPiPS wobec seniorów oraz parlamentarne wsparcie dla UTW.
Druga część kongresu   poświęcona była innowacyjnym formom  pracy,  strategiom działania UTW.
Oprócz oficjalnych wystąpień był także czas na rozmowy w kuluarach, na wymianę doświadczeń.
Jest nas już ponad 100 000 zrzeszonych w 385 uniwersytetach!


Piękne Panie w pięknych kapeluszach
czyli Dzień Kobiet
   


Kolędowanie

Styczeń  był pracowitym okresem dla uniwersyteckiego chóru „Cantabile”.Chór starannie przygotował się do występów. W świątecznym  repertuarze miał kilkanaście kolęd i pastorałek.

Pierwszy występ odbył się w szkole podstawowej w Chabówce. Chór zaprezentował przygotowane utwory, a później odbyło się wspólne kolędowanie. Wypełniona po brzegi sala gimnastyczna rozbrzmiewała radosnymi głosami dzieci, nauczycieli i , oczywiście ,chórzystek.

Koncert w Domu Opieki „Gałązka Rozmarynu” był już kolejnym spotkaniem chóru z pensjonariuszami Domu. Tym razem chór śpiewał podczas prowadzonej w Domu Mszy Świętej. Po Mszy wspólnie zaspiewano kilka kolęd. A na koniec, wzruszone ciepłym przyjęciem chórzystki, otrzymały od pensjonariuszy pamiątki- gipsowe aniołki.

W Miejskim Osrodku Kultury  chór  prowadził „lekcję śpiewania kolęd”. Przybyli do MOK –u goście  otrzymali śpiewniczki z koledami i pod kierownictwem pani Ireny Szuby ,razem z chórem śpiewali kolędy znane i lubiane, a także  te trochę zapomniane. Uczestnikom bardzo podobała się „lekcja”.

Najciekawsze koncerty  miały miejsce w Mszanie Dolnej w kosciele Św. Michała Archanioła i w Rabce w kosciele Św. Teresy.  Obok naszego chóru „Cantabile” wystapił chór męski im. Ks. J.Hajduka z Mszany Dolnej. Każdy z chórów zaspiewał po kilka koled z własnego repertuaru, a na koniec oba chóry odśpiewały wspólnie 3 utwory. Pieknie brzmiały połączone męskie i kobiece głosy.

Ostatni świąteczny występ chóru miał odbyć się podczas III rabczańskiego kolędowania w kościele Św. Teresy, jednak ze względu na bardzo niskie temperatury, impreza została odwołana.

Podczas wszystkich koncertów panowała miła, swiąteczna atmosfera. Śpiewane przez chór pastorałki pozwoliły na przyblizenie  słuchaczom starych tekstów, a wspólne spiewanie pięknych  kolęd dostarczyły wszystkim chwili wzruszeń.



Wiecej zdjęć w GALERII


2 grudnia 
- wernisaż wystawy prac malarskich połączony z finałem projektu

„Trzeci Wiek – tworzymy kulturę i sztukę, poznajemy dziedzictwo kulturowe i tradycję”

Podsumowanie projektu

::: więcej

Wernisaż wystawy prac 
studentek malarstwa.

::: więcej


18 listopada 
- wyjazd do Nowego Sącza w ramach projektu
„Trzeci Wiek – tworzymy kulturę i sztukę, poznajemy dziedzictwo kulturowe i tradycję”

 

 ::: część 1

„Nikifor 
i Jego akwarelowo-rysunkowy świat” 


 

 

 ::: część 2

Miasteczko Galicyjskie 
w Nowym Sączu
  - zwiedzanie

 

 

 ::: część 3

Miasteczko Galicyjskie - warsztaty

 


9 listopada 
-
Patriotyczne koncerty Chóru „Cantabile”

Koncert pieśni patriotycznych w Zespole Szkół w Chabówce 9 listopada br. – spotkał się z owacyjnym przyjęciem. Po trzykrotnych bisach, skandowane przez ponad sto gardeł „jeszcze, jeszcze”, zmobilizowały Chór Cantabile do wspólnego ze słuchaczami śpiewania. I okazało się, że młodzi dobrze znają „Marsz I Brygady”, „O mój rozmarynie” czy „Wojenko, wojenko”. Dopiero obietnica, że wkrótce przyjedziemy tu na kolędę, pozwoliła chórowi opuścić salę.

To była piękna nagroda za wielotygodniowy trud dyrygentki p. Ireny Szuby i chórzystek, przygotowującyh repertuar patriotyczny już od wakacji. Po raz kolejny, przekonałyśmy się, że młodzi – wbrew obiegowym opiniom – znakomicie odbierają muzykę chóralną.

 

Następnego dnia miałyśmy zaszczyt uczestniczyć i współtworzyć podniosły nastrój III Rabczańskich Zaduszek. Sala w Teatrze „Rabcio” wypełniona po brzegi, głównie młodzieżą (zapewne zmotywowaną przez nauczycieli – i dobrze) i słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy przyszli posłuchać wspominków i śpiewu koleżanek. Gdyby nie oni, pewnie byłoby tak jak na innych kulturalnych imprezach i koncertach w Rabce-Zdroju, pustawo.

Sobota 12 listopada wpisywała się w kalendarz obchodów Święta Niepodległości „Wieczorem Patriotycznym” w MOK. W programie koncert Chóru Cantabile i wspólne śpiewanie. Słuchaczy niewielu więcej niż chórzystów. Tak marna frekwencja dotknęła nas po raz pierwszy. Dlaczego ? Słaba promocja spotkania, czy może trudno było się oderwać od telewizora gdzie od dwu dni trwał spektakl poświęcony haniebnym wydarzeniom w Warszawie w dniu 11 listopada br.

Kameralny niestety Wieczór Patriotyczny w MOK, przerodził się w przemiłe spotkanie przyjaciół, tych, dla których, jak powiedział jeden z Szanownych Gości, patriotyzm jest nadal biało-czerwony.

13 listopada w niedzielę Chór Cantabile uczestniczył w V Zagórzańskich Spotkaniach Chórów „Laudate Dominum” w Mszanie Dolnej. Było pięknie. Serce rośnie, że jest tylu, którzy chcą śpiewać i wielu którzy poświęcą niedzielne popołudnie by słuchać. Brawo Mszana Dolna !. Impreza zorganizowana wzorowo, uczestnicy „dopieszczeni” przez Księdza Proboszcza Parafii pw. Miłosierdzia Bożego, Panów: Starostę Limanowskiego, Burmistrza i Przewodniczącego Rady Miasta Mszana Dolna. Prezentowany przez Chóry poziom – wysoki, a na tym godnym tle „Cantabile” szczególnie ciepło wyróżniony.


więcej zdjęć w GALERII

Wkrótce Święta Bożego Narodzenia. Już dziś Chór Cantabile i zaprzyjaźniony męski Chór im. ks. Józefa Hajduka z Mszany Dolnej zapraszają na koncerty i wspólne kolędowanie. Na pewno dostarczymy Państwu i sobie nowych, pięknych wzruszeń.

Beata Śliwińska

Chór Cantabile ogłasza nabór nowych członków ( szczególnie oczekiwane głosy męskie). Próby odbywają się raz w tygodniu w Sali obrad UM. 
Szczegółowe informacje w sekretariacie Uniwersytetu Trzeciego Wieku; 
Rabka-Zdrój ul. Parkowa 2; tel.: 18 26 91 545.


27 września 
-
Pięć lat minęło jak jeden dzień ….

27 września 2011 r. w Kawiarni „Zdrojowa” odbyła się doniosła uroczystość inauguracji roku akademickiego 2011/2012 połączona z pięcioleciem naszego Rabczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.


Zaszczycili nas swoją obecnością dostojni i szacowni goście z Rabki – Zdroju a także
z regionu podhalańskiego. Wdzięczni jesteśmy za przybycie władzom miasta z Panią Burmistrz Ewą Przybyło. Bardzo cenimy sobie życzliwość, zrozumienie i pomoc dla naszej działalności.
Po odśpiewaniu Gaudeamus Igitur, interesujący wykład o jubileuszach wygłosiła dr Anna Mlekodaj. 
Następnie chór RUTW „Cantabile” pod dyrekcją kol. Ireny Szuby wykonał dziewięć pieśni. 
Dorobek naszego RUTW przedstawiła w multimedialnej prezentacji kol. Anna Wojtyczko.
Podziękowania w formie listów gratulacyjnych dla byłych prezesek i liderów wszystkich sekcji odczytała i wręczyła kol. V-ce prezes Beata Śliwińska, po czym nastąpił miły moment wręczania prezentów – obrazów szacownym gościom, którzy dziękując także przekazali upominki i życzenia dla naszego Uniwersytetu.
Jak wszystko co dobre się kończy, będziemy miło wspominać to jubileuszowe spotkanie. Wszystkim gościom pięknie dziękujemy za przybycie i ciepłe słowa dla naszej społeczności, to dla nas wielki zaszczyt. Słuchaczom RUTW życzę dużo zdrowia, wzajemnego szacunku i zadowolenia z przynależności do grona studentów – seniorów.

Z serdecznymi pozdrowieniami
Prezes – Lidia Sołowińska

Szczegółowa relacja z uroczystości 5-lecia Rabczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku będzie zamieszczona w biuletynie.
Zdjęcia w naszej GALERII.

Uniwersytet na szóstkę

Co jest najlepsze w Uniwersytecie ? Sześciolecie !

Tak brzmiało jedno z haseł reklamujących naszą Wszechnicę. A wymyślili je Studenci w ramach jednego z konkursów towarzyszących Rajdowi Seniora pod Krzywoniem w dniu 10.VI.2012 r.

Dlaczego szósty rok działalności Rabczańskiego UTW oceniono tak wysoko ? W październiku 2011r. zainaugurowaliśmy go uroczystym jubileuszem 5 lecia. Nie poprzestaliśmy na prezentacji dotychczasowego dorobku. Oprócz pochwał i gratulacji padły również deklaracje pomocy ze strony naszych Patronów; Urzędu Miasta Rabka-Zdrój, Fundacji Rozwoju Regionu Rabka, Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej, Członków Rady Programowej RUTW reprezentujących rabczańskie placówki kulturalne i oświatowe. My ze swej strony obiecaliśmy, że dołożymy wszelkich starań by nasz Uniwersytet, jeden z 400 w Polsce (zarazem jeden z najmniejszych) nadal dynamicznie się rozwijał. I tak też też się stało.

Cieszy blisko 30% wzrost liczby członków, satysfakcjonujące są środki finansowe pozyskane w konkursach na realizację zadań publicznych i z darowizn, przekraczające o blisko 100% fundusze z lat ubiegłych. Wciąż wzbogacana jest oferta programowa Wszechnicy Seniorów.

Oprócz wykładów audytoryjnych z różnych dziedzin, Słuchacze maja do wyboru nieodpłatne, lub za symboliczną odpłatnością zajęcia w sekcjach : sportowej (gimnastyka, aerobic, nordic walking , zajęcia taneczne), naukowej (j. angielski w 3 grupach, kurs komputerowy w 2 grupach), plastycznej, chór, a ponadto warsztaty literackie, dziennikarskie, muzyczne, wycieczki krajoznawcze i kulturalne, spotkania okolicznościowe i towarzyskie, w przyszłym roku kurs rękodzieła artystycznego

Członkowie RUTW aktywnie uczestniczą w życiu miasta, angażując się w znaczące wydarzenia kulturalne i społeczne – sami takowe też organizując.

Zakończenie roku akademickiego 2011 /2012 , szczególnego dla środowisk seniorskich, bowiem w Polsce ogłoszono go Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku, a w Europie Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, zaznaczyło się w Rabce trzema wydarzeniami, które długo będziemy pamiętać.

1.VI. br. w Muzeum im. Wł. Orkana otwarto wystawę obrazów dokumentującą 5 letni dorobek sekcji plastycznej; pracującej pod kierunkiem p. Jana Koleckiego. Czynna przez cały miesiąc wystawa zaświadcza o talencie i ogromnych postępach autorów.

Zadziwia zarówno bogactwo tematyczne jak i swobodne stosowanie różnych technik malarskich. Poruszanie się w tej dziedzinie sztuki jest dla naszych koleżanek i kolegów coraz bardziej profesjonalne.

9 – 10-.VI. zorganizowaliśmy w Rabce-Zdroju po raz pierwszy otwarte Dni Seniora. W pierwszym dniu, w ramach spotkania z kulturą wysłuchaliśmy arcyciekawego wykładu dr Anny Mlekodaj pt. „Władysław Orkan – między charyzmą a słabością”, spotkaliśmy się z rabczańskim poetą p. Julianem Staniewskim, wysłuchaliśmy koncertu pieśni ludowych w wykonaniu uczelnianego Chóru Cantabile pod dyrekcją p. Ireny Szuby.

W drugim dniu, całe popołudnie i wieczór bawiliśmy się na pikniku pod Krzywoniem. Był Rajd Seniora, w którym cztery drużyny konkurowały z sobą rozwiązując liczne zadania i uczestnicząc w konkursach sprawnościowych, a wieczorem suto biesiadowano z piosenką.

Każdy uczestnik Dni Seniora otrzymał Śpiewnik Seniora i uczelniany biuletyn „Seniorzy Razem”. Te okazjonalne wydawnictwa zrealizowane były dzięki środkom finansowym z UM, FRRR i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.