Rok akademicki 2014/15


Jeszcze jedno wspomnienie z wakacji
Wakacje to dobry czas na wędrówki . Mamy więcej czasu, jest ciepło (w tym roku aż za ciepło), wszechobecna zieleń zaprasza , by się w nią zanurzyć.
Grupa naszych studentów korzystała z tego. Spotykali się prawie co tydzień i wędrowali z kijkami po okolicznych górach Beskidu i Gorców (Potaczkowa,  Rabska Góra, Kamionka, Maciejowa, Polana Surówki, Dolina Lepietnicy) .  Kilka osób uczestniczyło tez w  dwudniowym  Rajdzie na Leskowiec organizowanym przez UTW w Andrychowie. Pozostały nam wspomnienia i te
:::zdjęcia.


Wakacje nad morzem

Tegoroczne wakacje spędzaliśmy w Jastrzębiej Górze. Był to bardzo udany wyjazd. Mieszkaliśmy w ładnym ośrodku o wdzięcznej nazwie „Diuna”. Warunki lokalowe, żywieniowe w pełni nam odpowiadały. A  Jastrzębia Góra i jej okolice tak się nam  spodobały, że chętnie pojedziemy tam ponownie . Może się to nam uda w przyszłym roku.
Czas mijał nam szybko. Codziennie spacerowaliśmy lub maszerowaliśmy z kijkami brzegiem morza. Podziwialiśmy klify, wąwozy z pięknymi drzewami, wydmy. I samo morze – spokojne lub wzburzone, płynące statki i kutry. Oglądaliśmy zachody słońca, a nocą słuchaliśmy dochodzącego do naszego ośrodka szumu fal.
Najbliższe miejscowości to Karwia, Rozewie, Władysławowo. W Rozewiu zwiedzaliśmy  jedną z najstarszych polskich latarni morskich.  Ze szczególnym zainteresowaniem oglądał ją nasz kolega, którego trzech bliskich krewnych  było przez lata kierownikami tej latarni. W latarni jest  pamiątkowa tablica poświęcona jednemu z nich, rozstrzelanemu przez Niemców w 1939 r.
Zwiedziliśmy też miejscowości leżące trochę dalej –  w Gdyni obejrzeliśmy port, w Sopocie molo i promenadę, w Gdańsku starówkę. Bardzo podobał się nam Gdańsk, postanowiliśmy, że w przyszłym roku na zwiedzanie tego miasta poświęcimy cały dzień. Przejechaliśmy autokarem Półwysep Helski . Przyglądaliśmy się karmieniu fok w helskim  Fokarium. Przeszliśmy przez molo w Juracie.
Nie brakowało nam także innych rozrywek. Kierownictwo ośrodka zorganizowało nam zabawę taneczną oraz ognisko. Uczestniczyliśmy też w ” Pożegnaniu  Lata” – dużej imprezie organizowanej przez miejscowy samorząd.
A wieczory, gdy było już ciemno i chłodno , upływały nam na rozmowach, czytaniu książek, brydżu, grze w scrabble.
Szkoda, że miłe chwile w Jastrzębiej Górze są już za nami.  Ale niedługo przecież znów będą wakacje.

   
    :::zdjęcia


Wycieczka do Biecza i Trzcinicy- 25.07.2015r.
   
    :::zdjęcia

W Bieczu zwiedziliśmy Starówkę, muzea, kościół. Szczególnie podobało się nam Muzeum „Dom z basztą” zlokalizowane w zabytkowej kamienicy z 1523 r .z bardzo bogatymi zbiorami ..Ekspozycja stała muzeum to przede wszystkim ekspozycja aptekarska o ponadregionalnym znaczeniu. Ponadto wystawa z dziedziny muzyki dawnej i rzemiosła, które jest prezentowane na pięciu poziomach baszty rajcowskiej .
Z Biecza pojechaliśmy do niewielkiej wioski Trzcinica, by zwiedzić skansen archeologiczny o nazwie Karpacka Troja. Miejsce, w którym powstał skansen należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce o wyjątkowym znaczeniu dla poznania pradziejów całej Europy Środkowo-Wschodniej. W trakcie prac wykopaliskowych odkryto tu ponad 160 tys. zabytków, na które składają się naczynia, wyroby z ceramiki, krzemienia i kamienia, kości i rogu, a także brązu i żelaza. Wiele z nich jest zabytkami unikatowymi, uznawanymi za wspaniałe dzieła dawnej sztuki i rzemiosła. Cały kompleks składa się z terenu grodziska oraz parku archeologicznego leżącego u jego podnóża. Na grodzisku zrekonstruowanych zostało ponad 150 m wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu (z epoki brązu i wczesnego średniowiecza) oraz 6 chat. Na terenie parku archeologicznego zlokalizowane są rekonstrukcje wioski otomańskiej z początków epoki brązu oraz słowiańskiej w wczesnego średniowiecza. Znajduje się tu także nowoczesny pawilon wystawowy z przestrzenną salą ekspozycyjną oraz multimedialną salą edukacyjną.


Wycieczka do Żywca- 22.07.2015r.
    
     ::: Zdjęcia


Wycieczka do Sandomierza- 24-25 czerwca 2015r.

:::fotorelacja


Senioralia w Rabce-Zdroju

Dni Seniora organizowane rokrocznie w czerwcu przez Stowarzyszenie Rabczański Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Miejski Ośrodek Kultury odbyły się w Rabce-Zdroju po raz piąty.

”Dni” służą prezentacji dorobku wiodących sekcji Uniwersytetu w mijającym roku akademickim oraz integracji wewnątrz i międzypokoleniowej. Gospodarzem pierwszego Dnia - 20 czerwca, była sekcja plastyczna. W Parku Zdrojowym zorganizowano integracyjny plener malarski z udziałem zaproszonych gości z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym i Środowiskowego Domu Samopomocy „Radość Życia”. Dołączyli się również spontanicznie kuracjusze.  :::Fotorelacja
Wystawa poplenerowa jest prezentowana w Galerii „Pod Aniołem”.

Dniom Seniora towarzyszą także dwie inne wystawy: malarska i fotograficzna, które powstały w trakcie warsztatów pt.: ”Tu jest moje miejsce”.

W drugim dniu (21 czerwca) wysłuchaliśmy wykładu dr Anny Mlekodaj „ W kręgu publicystyki Władysława Orkana”, potem koncertu pieśni ludowych w wykonaniu uczelnianego chóru „Cantabile” pod dyrekcją Zofii Zborek. Po koncercie ogłoszono wyniki pleneru i nagrodzono autorów najlepszych prac, a podczas przerwy kawowej uczestnicy spotkania z zainteresowaniem oglądali wspomniane wyżej wystawy.
I dorośli i dzieci dobrze bawili się oglądając występ uniwersyteckiego kabaretu „Zielono mi”. Uroczystość zakończenia roku akademickiego uświetnili swą obecnością Burmistrz Ewa Przybyło i Radny Powiatu Marek Szarawarski. Miłym akcentem zakończenia roku, tradycyjnie już, było wręczenie nagród dla najaktywniejszych Członków Stowarzyszenia. Dni Seniora mają charakter otwarty, organizatorzy z satysfakcją powitali wśród zgormadzonych, w wypełnionej do ostatniego miejsca Sali MOK-u , mieszkańców i kuracjuszy. :::Fotorelacja

W poniedziałek (22 czerwca) sekcja sportowa zaprosiła na rodzinny piknik pod Krzywoniem. Przy grillu i ognisku odbywały się gry i zawody sprawnościowe, a biesiadzie towarzyszyła piosenka.  :::Fotorelacja


Warsztaty muzyczne i teatralne 

W dniach 8-10 czerwca uniwersytecki chór „Cantabile” oraz sekcja teatralna przebywały na warsztatach zajęciowych w Mszanie Dolnej. Mieszkaliśmy, podobnie jak w roku ubiegłym , w leżącym u stóp Lubogoszczy Ośrodku PCK.


Zdjęcia z warsztatów w naszej :::GALERII

Wspaniała pogoda , piękne widoki, miła atmosfera panująca w Ośrodku wpływały pozytywnie na nasze samopoczucie. Humory nam dopisywały, także zapał i siły do pracy. Chórzystki kilka godzin dziennie pod kierunkiem Pani Zosi Zborek doskonaliły swoje umiejętności śpiewacze  i szlifowały repertuar. Członkowie sekcji teatralnej ćwiczyli swoje scenki pod okiem Pana Czarka Skrockiego. Przerwy między zajęciami wypełnialiśmy spacerami, czytaniem, rozmowami. Wszechobecna zieleń działała na  nas relaksująco . Wieczory spędzaliśmy wszyscy razem, przy ognisku lub w świetlicy.


"Senior z Pasją..."
W imieniu Stowarzyszenia Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie zwracam się z prośbą o zamieszczenie  na Państwa stronie informacji o realizowanym przez nasze Centrum projektu "Senior z Pasją...". Projekt skierowany jest do osób w wieku 60+ zamieszkujących teren województwa małopolskiego.
Celem  projektu jest kompleksowe przygotowanie starszych osób do aktywności społecznej w formie wolontariatu. W tym celu dla takich osób przygotowaliśmy cykl warsztatów "Letnia Akademia Wolontariusza 60+" oraz wizytę studyjną do Warszawy do placówek aktywnie współpracujących z wolontariuszami-seniorami.
Więcej informacji o projekcie oraz formularz zgłoszeniowy na stronie 
http://wolontariat.org.pl/krakow/news3357/

pozdrawiam
Anna Rodacka
Wiceprezes Zarządu


16 maja 2015 braliśmy udział w VII Olimpiadzie Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych w Łazach. Na Olimpiadę przyjechali reprezentanci 50 UTW z całej Polski.

W uroczystości otwarcia uczestniczył Minister Pracy i Polityki Społecznej  Władysław Kosiniak-Kamysz. Skorzystaliśmy więc z okazji , by zaprosić go na Zimową Senioriadę w Rabce.

Nasi zawodnicy startowali w konkurencjach: biegi, pchnięcie kulą, wyścig rowerowy, pływanie , brydż,  buole. Wywalczyli 3 medale : w wyścigu rowerowym złoty – Maria Wójciak, w biegach na 200 m brązowe – Maria Zachara i Stanisław Szarawara. Rabczańskim zawodnikom gorąco kibicowały prezeski naszego UTW oraz wiceburmistrz Rabki Robert Wójciak.

Gratulujemy wszystkim naszym zawodnikom godnego reprezentowania Rabki-Zdroju oraz rabczańskiego UTW.  :::FOTORELACJA


Z radością informujemy, że Stowarzyszenie Rabczański Uniwersytet Trzeciego zostało zakwalifikowane do realizacji zadań Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020- ASOS.
W priorytecie I - obejmującym edukację osób starszych -zostało złożonych 1098 wniosków, przyjęto tylko 142 wnioski. Zadanie RUTW "Akademia radości" zajęło 14. miejsce i zdobyło 192 pkt. na 196 pkt.


Uprzejmie informujemy, że wpłaty II raty w wysokości 500 zł/os  za wakacyjny wyjazd nad morze będą przyjmowane 
w dniach 11-15 maja 2015 r. w sekretariacie. 


III Marsz "Nordic Walking Studentów UTW 2015"


9 maja uczestniczyliśmy  w III Marszu "Nordic Walking Studentów UTW 2015" . Impreza była organizowana przez Stowarzyszenie "Akademia Złotego Wieku" - UTW w Wejherowie i miała zasięg ogólnopolski. O godz. 11.00 w różnych miejscowościach Polski ruszyły grupy studentów UTW , by przejść trasę o długości 5 km. Nasz marsz rozpoczął się w parku, skąd uczestnicy wyruszyli na 5 km trasę : park, dróżka wzdłuż Poniczanki, wiata pod Krzywoniem, ścieżka edukacyjna, powrót do parku. W naszym marszu brało udział 25 osób. Uczestnicy otrzymali znaczek przypinkę z logo Marszu oraz certyfikat.


3 maja w Galeria „Pod Aniołem” odbyła się „Lekcja śpiewania z chórem Cantabile”- „Witaj, majowa Jutrzenko”.
 

"Witaj majowa Jutrzenko" to tytuł lekcji śpiewania pieśni patriotycznych. "Lekcję"  zorganizował  nasz UTW dla uczczenia święta Konstytucji 3 Maja. Spotkanie rozpoczęło się od odczytania przez nasze koleżanki Beatę Śliwińską i Annę Wzorek fragmentów "Pana Tadeusza" A. Mickiewicza opisujących koncert Jankiela. Następnie wystąpił uniwersytecki chór "Cantabile" z koncertem pieśni patriotycznych.  Chór wystapił po raz pierwszy pod kierownictwem nowego dyrygenta - Pani Zofii Zborek. Kolejna część spotkania to wspólne śpiewanie znanych i lubianych pieśni. Wszyscy uczestnicy "Lekcji" otrzymali teksty tych pieśni, na akordeonie akompaniował Pan Grzegorz Bryniarski, więc wspólne śpiewanie wypadło świetnie. 


16.05.2015 r. (sobota) w Łazach odbędzie się 

VII OLIMPIADA SPORTOWA UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU
I ORGANIZACJI SENIORALNYCH

„TRZECI WIEK NA START”

:::REGULAMIN OLIMPIADY (PDF)


Dzień Kobiet Niezwykłych – 8 marca 2015r.,  godz.:16:00, MOK

Fotorelacja w :::GALERII


Razem z UTW z Lublina
Dwa dni po Senioriadzie odwiedziły nas sympatyczne Lublinianki. Podczas ubiegłorocznej Senioriady tak spodobała im się Rabka, ze w tym roku postanowiły zatrzymać sie w niej na dłużej.W trakcie pobytu odwiedziły nas w naszych pomieszczeniach.   Obejrzały nasze sportowe i artystyczne trofea,  przeglądając nasze kroniki zapoznały sie z historią naszego UTW.

W spotkaniu z członkami uniwersytetu z Lublina uczestniczyli członkowie zarządu RUTW oraz grupa sekcji Nordic Walking. Przy wymianie doświadczeń, porównywaniu własnych działań czas mijał szybko i przyjemnie. Po spotkaniu kilkuosobowa grupa studentów z Lublina i Rabki-Zdroju wybrała się na wspólną wycieczkę ścieżką edukacyjną na zboczu Krzywonia , a następnego dnia na Maciejową. Pogoda dopisała, humory też, więc wszyscy wrócili zadowoleni.
I już mamy nadzieję na spotkanie za rok, przy okazji III  Zimowej Senioriady.
Zdjęcia w :::GALERII


II Ogólnopolska Zimowa Senioriada na Podhalu Rabka-Zdrój 2015

W dniach 2-3 marca nasz uniwersytet był organizatorem II Ogólnopolskiej Zimowej Senioriady na Podhalu. Udział w niej wzięło 275 zawodników z 19 uniwersytetów. Wraz z kibicami obecnych było ok. 500 osób.

 

2 marca w restauracji "Victoria" odbyło się spotkanie integracyjne uczestników Senioriady, w programie którego był też występ Góralskiego Kabaretu "Truteń". W imprezie wzięli udział przedstawiciele samorządu lokalnego i mediów.

Kolejnego dnia – 3 marca – w Amfiteatrze o godz. 10:00 nastąpiło uroczyste otwarcie Senioriady, przemarsz zawodników i zapalenie znicza. Następnie przedstawiciele Uniwersytetów z: Andrychowa, Gliwic, Józefowa, Krakowa, Lublina, Łazów, Mszany Dolnej, Myszkowa, Myślenic, Nowego Targu, Nowego Sącza, Oświęcimia, Pszczyny, Rzeszowa, Wejherowa, Wiednia, Zakopanego, Zawiercia i oczywiście z Rabki rywalizowali w następujących konkurencjach: slalom gigant, biegi narciarskie, zjazd na dętkach , kręgle curlingowe, rzuty do celu, szachy, brydż, nordic walking połączony z testem wiedzy o Rabce-Zdroju. O godz. 16:00 w Amfiteatrze uhonorowano zdobywców I, II i III miejsca oraz rozdano pamiątkowe statuetki, a następnie uroczyście zamknięto tegoroczną Senioriadę.

Wyniki poszczególnych konkurencji i klasyfikacji drużynowej oraz galerie można znaleźć na  stornie Senioriady. Cieszy II miejsce UTW w Rabce w klasyfikacji drużyn. Gratulujemy zdobywcom medali i wszystkim naszym zawodnikom, którzy walczyli o punkty dla rabczańskiej ekipy. Cieszy także zaangażowanie członków naszego Stowarzyszenia, którzy pomagali przy  prowadzeniu poszczególnych konkurencji. Komitet Organizacyjny Senioriady serdecznie im za to dziękuje.


Planujemy wyjazd wakacyjny nad morze w terminie od 31.08.2015r. do 12.09.2015r. do Jastrzębiej Góry. 
Pobyt w ośrodku "Diuna" - ok. 300 m od morza. Koszt - łącznie z przejazdem-  1216 zł z pełnym wyżywieniem ( śniadanie i kolacja - bufet, obiad serwowany do stolików). 
W trakcie pobytu w cenie:  
- pokoje 2-osobowe z łazienką i balkonem (telewizor, radio- budzik, czajnik),
 
- do dyspozycji sala do gier, siłownia,boisko sportowe,
 
- całodniowa wycieczka z przewodnikiem do Trójmiasta,
 
- rejs statkiem po morzu,
 
- ognisko z pieczeniem kiełbasek, 
 
- bankiet przy muzyce, 
 
- opieka pracownika podczas podróży,
 
- ubezpieczenie NNW, 
 
- suchy prowiant na drogę powrotną.
Ośrodek przyjmuję  psy.
 

Płatności będą rozłożone na 3 raty , I w wysokości  300 zł- wpłata d o 13 marca 2015 r..
Organizacja wyjazdu zależy od liczby zadeklarowanych osób. Zgłoszenia do 27 lutego.
 
Zgłoszenia przyjmuje sekretariat lub  Elżbieta Szarawara.
    Zapraszamy 


Koncert Kolęd 


                                                                                                                   ::: fotorelacja


Jasełka na spotkaniu noworocznym

Hitem spotkania noworocznego naszych Słuchaczy był występ grupy kolędniczej. Grupa powstała z inicjatywy Krystyny Wojdyły, która była również reżyserem spektaklu. 20 osób w niepowtarzalnych, ciekawych strojach częściowo wypożyczonych z Zespołu Szkól Sanatoryjnych przy ŚCRU , bawiła nas przez blisko pół godziny. Wystąpili:

Matka Boska: Teresa Wideł,
Święty Józef: Halina Pietraszek,
Królowie: Andrzej Wzorek, Stanisław Urbanik, Maria Szeląg,
Dziad: Krystyna Golińska- Knowa,
Turoń: Irena Ślusarczyk;
Aniołowie: Krystyna Weker, Maria Wójciak,
Góralki: Władysława Worwa, Bożena Sularz, Maja Tobiczyk (z gwiazdą),
Diabeł: Elżbieta Szarawara,
Śmierć: Czesława Rączka,
Kozioł: Ryszard Traczyk,
Gospodyni: Celina Jurzak,
Pani: Ada Gibas,
Baba: Władysława Kopytek,
Muzykanci: Mieczysław Skóra, Łukasz Szularz, Marzena Starmach,
Prowadzenie :Krystyna Wojdyła.

Wielkie brawa i podziękowania dla Koleżanek i Kolegów, szczególnie dla Krystyny Wojdyły.

Zdjęcia na naszej stronie ::: fotorelacja  i na stronie UM  oraz film (poniżej)- Piotr Kuczaj.


Także w tym roku przygotowaliśmy Szlachetną paczkę


XI wernisaż prac studentów Wydziału Malarstwa naszego Uniwersytetu miał miejsce 7 grudnia w Galerii "Pod Aniołem".      :::fotorelacja z wernisażu 


27 listopada nasz chór CANTABILE obchodził 5. rocznicę działalności      :::fotorelacja z uroczystości

Uniwersytecki Kameralny Chór „Cantabile” obchodził w czwartek 27 listopada jubileusz 5-lecia działalności. Chór powstał w listopadzie 2009 roku. Od początku kieruje nim pani Irena Szuba. Po pięciu latach chór liczy dwudziestu członków .Ma bogaty repertuar - 120 utworów : sakralne, ludowe, patriotyczne .Chór "Cantabile" koncertuje w różnych miejscach i dla różnych środowisk, bierze udział w konkursach i przeglądach.
Jubileuszowa uroczystość zgromadziła licznych gości. Byli wśród nich przedstawiciele władz samorządowych z Burmistrz Rabki panią Ewą Przybyło, przedstawiciele Uniwersyteckiej Rady Programowej ,miejscowi księża, rodziny i przyjaciele chórzystek, członkowie RUTW a także przedstawiciele Uniwersytetów Trzeciego Wieku spoza Rabki. Uroczystość rozpoczął wykład pt. "Historia muzyki chóralnej". który wygłosił nasz kolega Roman Lysy. Następnie chór dał swój jubileuszowy koncert, a po nim nastąpiły gratulacje i życzenia dla chóru i pani dyrygent.
 „Serdecznie gratuluję 5-lecia działalności Uniwersyteckiego Kameralnego Chóru Cantabile i jednocześnie składam podziękowania za wzruszenia i emocje, których nam Państwo dostarczacie. Chór Cantabile rozwija wrażliwość muzyczną i kulturalną nie tylko mieszkańców Gminy Rabka-Zdrój, ale również turystów i kuracjuszy. Wszystkim członkom i sympatykom Chóru życzę, aby dalsze rozwijanie muzycznych pasji nadal przynosiło wiele radości i satysfakcji" – te słowa wypowiedziała pani Burmistrz wręczając dla chóru okolicznościowy grawer.
Na zakończenie uroczystości wystąpił dla jubilata zespół "Semaforek" z przedszkola z Chabówki.

 


Serdecznie gratulujemy naszym Członkom i Sympatykom!
MARIA GÓRNICKA-ORZEŁ, radna, została Przewodniczącą Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju. Maria jest od 2013roku liderką Grupy Lokalnego Działania w RUTW.
PIOTR KOLECKI, został uhonorowany wysokim odznaczeniem państwowym „Zasłużony Dla Kultury Polskiej”. Piotr jest naszym wieloletnim nauczycielem informatyki oraz współrealizatorem działalności wydawniczej RUTW.
WŁADYSŁAWA KOPYTEK, została wyróżniona za swoją twórczość malarską na 35. Przeglądzie Twórczości Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu. Władysława była wieloletnią liderką naszej sekcji plastycznej i wieloletnim członkiem Zarządu RUTW.
ELŻBIETA SZARAWARA, radna, została Wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju. Elżbieta jest wiceprezesem Zarządu Stowarzyszenia RUTW ds. edukacji.
MAREK SZARAWARSKI, został ponownie wybrany radnym Powiatu Nowotarskiego. Marek jest członkiem Rady Programowo- Naukowej RUTW i Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego I i II Ogólnopolskiej Zimowej Senioriady na Podhalu organizowanej przez nasz Uniwersytet.

Serdecznie Wam gratulujemy i dziękujemy za wkład pracy włożony w rozwój Rabczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Cieszymy się z Waszych osiągnięć, życzymy satysfakcji, wielu sukcesów i wszelkiego powodzenia w życiu prywatnym.

Słuchacze i Zarząd RUTW


Święto Niepodległości - Lekcja Śpiewania i Koncert w kaplicy św. Tereski - :::zdjęcia


Gaudeamus Igitur po raz dziewiąty

W poniedziałek 6 października br. Stowarzyszenie Rabczański Uniwersytet Trzeciego Wieku zainaugurował kolejny rok akademicki . Refleksji nad tym co się na przestrzeni tych lat zmieniło, jakie są główne założenia dokumentu Polityka Senioralna Państwa w latach 2014-2020, jak wygląda w praktyce realizacja tych założeń- poświęcono pierwszą część spotkania. W drugiej części mówiliśmy o dotychczasowych dokonaniach Uniwersytetu i o planach na rok 2014-2015. Dziś misją Stowarzyszeń UTW nie jest tylko edukacja, to także integracja wewnątrz i międzypokoleniowa, działalność prozdrowotna i aktywizacja społeczna. Wszystko po to, by zmienić stereotypy, budować w samych seniorach i w innych grupach pokoleniowych wizerunek człowieka starszego jako aktywnego, samodzielnego, pełnoprawnego członka społeczeństwa. Priorytetem działań RUTW w roku 2014-2015 będą: profesjonalizm, budowanie roli opiniotwórczej w społeczności lokalnej, partnerstwo (współpraca z innymi organizacjami pozarządowymi, z jednostkami samorządu terytorialnego).

Bogata oferta programowa Rabczańskiego Uniwersytetu przyciąga coraz więcej seniorów (obecnie 117 członków). Najważniejsze zadania na rok akademicki 2014-2015 to oprócz koordynacji dotychczasowych zajęć edukacyjnych, aktywizujących, integracyjnych i działań na rzecz lokalnej społeczności, jubileusz uczelnianego chóru Cantabile (w listopadzie br.), organizacja II Ogólnopolskiej Zimowej Senioriady na Podhalu, organizacja V Otwartych Dni Seniorów w Rabce-Zdroju (czerwiec 2015).

Kilka miesięcy temu, po wejściu w życie nowelizacji Ustawy o Samorządzie – w której znalazł się zapis cyt. 
1.Gmina sprzyja solidarności międzypokoleniowej oraz tworzy warunki do pobudzania aktywności obywatelskiej osób starszych w społeczności lokalnej. 
2. Rada gminy, z własnej inicjatywy lub na wniosek zainteresowanych środowisk, może utworzyć gminną radę seniorów.
3.Gminna rada seniorów ma charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny.
4.Gminna rada seniorów składa się z przedstawicieli osób starszych oraz przedstawicieli podmiotów działających na rzecz osób starszych, w szczególności przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz podmiotów prowadzących uniwersytety trzeciego wieku.-
Stowarzyszenie Rabczański Uniwersytet Trzeciego Wieku wystąpiło do Rady Miejskiej z wnioskiem o utworzenie Rady Seniorów.

3 października br. na spotkaniu fokusowym poświęconym temu zagadnieniu, w obecności przewodniczącej Rady Miejskiej Marii Górnickiej – Orzeł , prezesi czterech seniorskich organizacji: Polskiego Związku Emerytów , Rencistów i Inwalidów, Związku Kombatantów i byłych więźniów Politycznych, Sekcji Emerytów Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku wyrazili wolę utworzenia w Rabce-Zdroju Rady Seniorów. Mamy nadzieję, że rozpocznie ona działalność dla dobra całego pokolenia ludzi starszych jeszcze w tym roku.

Beata Śliwińska

 


Stowarzyszenie Rabczański Uniwersytet Trzeciego Wieku
Rabka-Zdrój, ul. Parkowa 5; Tel.: 18 26 82  371
e-mail: biuro@utw.region-rabka.pl