Chór Kameralny „Cantabile”

„Trudny debiut”

Niedzielę 20 IV 2010 r. Dyrygentka i chórzystki zapamiętają na długo, był to dzień prawdziwego debiutu: przed dużą publicznością z ambitnym repertuarem – zespołu, który pracuje dopiero od kilku miesięcy. Dwa koncerty w jednym dniu i to jeszcze w ostatnim dniu żałoby narodowe, w czasie trwającej Ceremonii Pożegnania Pary Prezydenckiej w Krakowie.

Byłyśmy przygnębione, jak wszyscy, byłyśmy stremowane i niepewne czy nie odwołać terminów, które już raz były przekładane.

Koncert Pieśni Wielkanocnych w hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II był przygotowany przez dwa miesiące. Chór buduje swój repertuar i pracuje nad jego interpretacją latami. Ale każdy kiedyś ma swój „pierwszy raz”. Mało który zespół amatorski decyduje się na program wielkanocny, bo to są utwory szczególnie trudne dla wykonawców, a mało „wdzięczne” dla słuchaczy. Ale taki właśnie program jest dla chóru prawdziwym wyzwaniem i to wyzwanie „Cantabile” podjął, nie spodziewając się, że dodatkowym ciężarem położą się okoliczności tragedii pod Smoleńskiem.

Bardzo podbudowało nas stanowisko Kapłanów opiekujących się Kościołem św. Krzyża w Rdzawce, którzy nie tylko uznali, że nasz występ 20 IV podczas Mszy Św. jest najwłaściwszą formą złożenia hołdu Chrystusowi Zmartwychwstałemu, Ojcu Świętemu i Ofiarom katastrofy, ale co więcej, ku naszemu zaskoczeniu na życzenie Księdza Czesława, sprawującego liturgię tej Mszy, koncert zastąpił kazanie. Ksiądz ogłaszając swoją decyzję Wiernym (a kościół był wypełniony po brzegi) powiedział, że nasza modlitwa – śpiew, będzie bardziej w tej chwili stosowna, niż Jego słowa. Śpiewałam już w setkach koncertów w różnych kościołach w Polsce i za granicą, ale z takim wyróżnieniem chóru spotkałam się po raz pierwszy.

Skoczyłyśmy więc do tej głębokiej wody – i wypłynęłyśmy bez szwanku. Oczywiście mamy świadomość wszystkich naszych niedostatków, ale przecież jesteśmy chórem dopiero raczkującym i dołożymy wszelkich starań, by następne występy (a zaproszenie do Św. Krzyża znów otrzymaliśmy) „Cantabile” były coraz to na wyższym poziomie.

Wieczorem tego samego dnia odbyło się spotkanie RUTW, wpisujące się w tradycję obchodów Wielkiej Nocy, na którym już z większym spokojem powtórzony został koncert.

Dla tych, którzy nie przyszli pozwolę sobie zacytować zapowiedź spotkania, bowiem streszcza ona w zasadzie jego przebieg.

„Ja jestem drogą, prawdą i życiem, kto wierzy we mnie nie umrze na wieki – te słowa Chrystusa Zbawiciela, które pokoleniom dodawały otuchy w najcięższych chwilach, stanowią sens i przesłanie naszego spotkania, związanego nie tylko z tradycją obchodów Wielkanocy, ale także z potrzebą wspólnego przeżywania żałoby narodowej. Będziemy się modlić najlepiej jak potrafimy – śpiewem – bo kto śpiewa modli się dwa razy – powiedział św. Augustyn.

Będziemy sławić Chrystusa Zmartwychwstałego, który zło dobrem zwyciężył i dał nam nadzieję życia wiecznego. Będziemy wspólnie śpiewać ulubione pieśni zmarłego przed 5-laty Ojca Świętego Jana Pawła II, wielkiego Pasterza Dusz.

Będziemy łączyć się duchowo z rodzinami 96 Rodaków, z Parą Prezydencką, którzy zginęli tragicznie 10 kwietnia 2010 r.”

W programie koncertu znalazły się między innymi utwory W.A. Mozarta, St. Moniuszki, M. Gomółki, recytowane były psalmy w przekładzie Czesława Miłosza.

Dziękujemy wszystkim, którzy uświetnili spotkanie swoją obecnością, szczególnie czcigodnemu Księdzu Proboszczowi Józefowi Kapci i Panu Markowi Szarawarskiemu z Małżonką, Koleżankom, które zadbały o piękny wystrój sali i przygotowały pyszny poczęstunek, szczególnie Ani Kwaśniewskiej, Gospodyni wieczoru.

Wielkie podziękowanie i uznanie za trud należy się zwłaszcza naszej Pani Dyrygent Irenie Szubie.

Chór „Cantabile” przygotowuje nowy repertuar na zakończenie Roku Akademickiego i ogłasza nabór nowych członków od dnia 23 IV 2010 r.

Próby w piątek o godz. 17:00. , ul. Sądecka 7/2. Zapraszamy.

Beata Śliwińska