Senioriada na FB
|
Rok akademicki 2024/25
Stowarzyszenie Rabczański Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rabce-Zdroju
zaprasza na koncert jubileuszowy
z okazji 15-lecia chóru Cantabile. Koncert odbędzie się
w poniedziałek 18 listopada o godz. 16.00 w Galerii „Pod Aniołem”.
Wstęp wolny.
Marek Szarawarski z I wyróżnieniem plebiscytu „Seniorka i Senior Roku - Poza
Stereotypem”
|
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, po raz osiemnasty zrealizował Małopolski Plebiscyt „Seniorka i Senior Roku - Poza Stereotypem”. Do plebiscytu zgłoszony został
Marek SZARAWARSKI. Wniosek przygotowała Prezes Rabczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Elżbieta SZARAWARA. Rekomendacji kandydatowi udzielili: Prezes Wiesława BORCZYK Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW oraz Joanna LICHOŃ Dyrektor I Liceum Ogólnokształcące im. E. Romera w Rabce-Zdroju.
I wyróżnienie XVIII edycji plebiscytu otrzymał Pan Marek Szarawarski z Rabki-Zdroju - to pomysłodawca i Przewodniczący komitetów organizacyjnych kolejnych edycji Ogólnopolskiej Zimowej Senioriady w Rabce-Zdroju, w której startuje, z podziałem na 9 grup wiekowych (50+ do 90+), około 500 zawodników, w tym seniorzy z zagranicy. Pan Marek poprzez organizację Senioriady zachęca seniorów do aktywności ruchowej w sportach zimowych, dba o budowę pozytywnego wizerunku seniora oraz promuje kulturę i historię regionu. |
30 września podczas tegorocznej uroczystości w krakowskim kinie Kijów zostali nagrodzeni i wyróżnieni nieszablonowi seniorzy, wyróżniający się szczególną aktywnością, osoby działające z pasją, bezinteresownie angażujące się w pomoc innym, działające w organizacjach pozarządowych, uniwersytetach trzeciego wieku i w lokalnych społecznościach.
W wydarzeniu uczestniczyli Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, Marta Malec-Lech Członek Zarządu Województwa małopolskiego, prof. Jan Tadeusz Duda Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego i Elżbieta Achinger Wicewojewoda Małopolski oraz dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie Wioletta Wilimska.
W dotychczasowej historii plebiscytu Tytułem „Seniora / Seniorki Roku” nagrodzono 34 Laureatów, w tym 17 Seniorek i 17 Seniorów, 61 zostało wyróżnionych. Kolejne edycje plebiscytu udowadniają, że w Małopolsce nie brakuje seniorów aktywnych i zaangażowanych w życie społeczności lokalnych, działających w organizacjach pozarządowych, kościelnych, czy uniwersytetach III wieku, wspaniale przełamujących stereotypy związane z wiekiem. |
|
W zdrowym duchu zdrowe ciało!
16 października br. w ramach Projektu Specjalnego „Świadomy senior” współfinansowanego ze środków Wojewody Małopolskiego w ramach „Programu Pomocy Społecznej” uczestniczyliśmy (kto przyszedł) w spotkaniu z Fizjoterapeutą panem mgr Dariuszem Korwelem w nauce gimnastyki w tymże pięknym wieku i nie chodzi o XXI – ale o nasz PESEL. Każdy z nas ma inne dolegliwości i każdemu co innego doskwiera. Tak już jest to życie skombinowane, że jeden do dziewięćdziesiątki sam pichci, robi zakupy i sprząta bez pomocy, innym to nie jest dane, bo albo geny nie te, albo droga życiowa pokiereszowana i ciało nie dość, że wyprzedza nas w tym umieraniu, to robi to dużo szybciej niż duch, dlatego często nie możemy się połapać o co w tym wszystkim chodzi.
Beata Tyszkiewicz powiedziała kiedyś, że jak już się dożyje do sześćdziesiątki, to potem człowiekowi nic już ani nie grozi, ani nie zaszkodzi – fajne to słowa i oby się spełniały!. Ale wiemy, że jest inaczej.
Nasz wykład zdawał się wydawać taki – ot , mają grant i muszą się z niego rozliczyć, co tam seniorzy! Zajmują kolejki w przychodniach, nudzą po sklepach i wiecznie im wszystko źle. Ale było inaczej, a nawet nie dość, że pilnie i fachowo to wesoło. Każdy mógł powiedzieć o swojej bolączce i został uświadomiony, co i jak rozciągać, jak obręcz barkową, a jak kapturowy czy poprzecznie prążkowany. Pan Dariusz wykazał się anielską cierpliwością i każdego z uczestników przegimnastykował na profesjonalnym łóżku zależnie od tego, co komu i dlaczego.
Dziękujemy, że Pan o nas pomyślał, a kto nie był, niech żałuje.
Małgorzata Kaznowska,
ale i grupa seniorów z RUTW
|
Taki dzień się zdarza raz…
Powinnam napisać, że jak co roku o tej porze rozpoczęliśmy następny rok akademicki; powitania, odczytanie założeń programowych i ogólna organizacja, żeby nie obijać się o ściany cały rok. Na tym amen . Rok żeśmy zainaugurowali. Jednak tegoroczne okoliczności były wydarzeniem nader emocjonującym, ponieważ po kilku latach wróciliśmy do willi „Anioł”, która po remoncie po pożarze z zewnątrz niby podobna do tamtej, ale wnętrze trąca o luksus. Choć konserwator zabytków deptał po piętach, dwoił się i troił wymądrzalsko co tylko przedłużało okres remontu, budynek jest gotowy i „spod igły”,a nasze Stowarzyszenie ma tu swoją siedzibę. Takie to szczęście nas dosięgło.
Było uroczyście i galowo. Zaproszeni goście dopisali za co kłaniamy się nisko, bo miło było Was gościć, członkowie naszej wspólnoty przyszli bez kilku osób chyba wszyscy i …. Jezus Maria – brakło krzeseł i miejsca - dobrze, że jest korytarzyk, bo szacunkowo było ok osiemdziesiąt osób. |
Pani Prezes witając nasze Miejskie naczalstwo wyraziła ciepłe i serdeczne słowa podziękowania - oczywiście w stronę Burmistrza, który nas zaszczycił swoją obecnością – ale były i zwrotne serdeczności. Prezentom nie było końca (znaczy był, ale hojnie zostałyśmy obdarowane). Wszystkim przybyłym jeszcze raz dziękujemy za obecność, bo przecież bez WAS nie ma nic.
Nie pominę zaplecza całej imprezy, bo byłoby to następnym niewybaczalnym grzechem wśród tych które znam, tak więc:
• Wszystkie ciasta od tortowych, przez rogaliczki, babeczki, makowce i takie ciastuciuńcia - ulepione chyba przez lupę - zrobiła samodzielnie, bez niczyjej pomocy ( choć taka była oferowana, ale jak to z obiecankami bywa) nasza koleżanka Jadzia Głowacka, która przywiozła te cacka pod windę w blaszkach i kartonach i ułożyła na półmiskach, a te skończyły na stołach. Dziękujemy to idiotyczne słowo Jadziu – może coś wymyślisz w rekompensacie, bo mamy wyrzuty wiesz czego!! A to, że jesteś szurnięta – to żeśmy uzgodniły i niech tak zostanie.
• Catering kanapkowo – szampanowy został zamówiony i zrealizowany przez działaczki z KGW w Rdzawce. Też dziękujemy bardzo.
• Salę po ostrym jeszcze bałaganie pzeprowadzkowym przygotowała Ewa, z Zosią i ze mną. .
• Wielkie podziękowania należą się męskiej części naszego Stowarzyszenia i nie tylko naszego - za pomoc w wnoszeniu i wynoszeniu okrutnie ciężkich krzeseł wypożyczonych w ostatniej chwili od naszych nowych sąsiadek z USC. Szczególne podziękowanie dla Józka Szlagi – stary jesteś Wielki!
• Przy okazji, podziękowania dla wszystkich, którzy nie zawiedli w dniach przeprowadzki i dzielni dźwigali wory i kartony z „Warszawy” do „Anioła” – mój Boże, jak to brzmi !
Życzę wszystkim wiernym członkom i nowo przybyłym siły zdrowia i niezapomnianych wrażeń w nowym roku.
Małgorzata Kaznowska
Zdjęcia: Jan Ciepliński :::GALERIA |
|