Rok akademicki 2015/16


Zapraszamy 

74. rocznica deportacji rabczańskich Żydów do obozu natychmiastowej zagłady w Bełżcu

Za kilka dni, 1 września, będziemy obchodzić uroczystości upamiętniające 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Ten największy konflikt w dziejach ludzkości pozostawił po sobie ogromne spustoszenie. W Polsce zginęło w tym czasie ponad 6 milionów ludzi. Ci, którzy przeżyli, nigdy nie zapomnieli koszmaru, który ich spotkał. 

74 lata temu, w niedzielę, 30 sierpnia 1942 roku, w ciągu jednego dnia Rabka pozbawiona została społeczności, która od ponad 100 lat współtworzyła jej historię. 

Mając na celu, aby pamięć o tych wydarzeniach nie została zapomniana serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na krótki spacer, który odbędzie się w niedzielę, 28 sierpnia 2016 roku.

Spacer Pamięci, podczas którego przybliżmy historię jaka miała miejsce w tych dniach, rozpoczniemy o godzinie 16:00. Zbiórka przed głównym wejściem do rabczańskiego amfiteatru. W planach jest przejście nowo powstałą ścieżką na cmentarz - Miejsce Pamięci Narodowej przy ulicy Słonecznej (za willą .Tereska"). 

Na zdjęciu obok:
Obóz zagłady w Bełżcu. U góry fragment granitowej Ściany Płaczu.
W lewym dolnym rogu widok na fragment pomnika ofiar obozu zagłady.
Rdzawymi literami zaznaczono transport z Rabki.
W prawym dolnym rogu wiązanka kwiatów złożona pod Ścianą Płaczu z napisem na biało-czerwonej szarfie:
W hołdzie w 74-tą rocznicę mordu na rabczańskich Żydach.  Składają mieszkańcy Rabki-Zdrój.

Serdecznie zapraszamy! 
Zespół Historia Rabki 


14 lipca zwiedziliśmy Ojców, Pieskową Skałę oraz Dolinę Prądnika.

:::fotorelacja


Relacja z wycieczki do Lublina   
 ::: fotorelacja

Wycieczki nasze prowadziły już w kierunku Wschód Polski (Sandomierz, Puławy). Kontynuując wschodni kierunek wycieczek wybraliśmy tym razem Zamość, Lublin, Nałęczów i Kozłówkę. Miejscowości warte zobaczenia, chociażby ze względu na nieznajomość ich przez większość z nas.

23 czerwca grupa 27 osobowa członków i sympatyków RUTW wyruszyła autokarem w drogę
do Zamościa. Tutaj oczekiwała nas sympatyczna przewodniczka po mieście. Wysokie podzwrotnikowe temperatury trwające w ciągu 3 dni zwiedzania nie stanowiły dla nas przeszkody. Grupa trzymała się dzielnie. Z zachwytem oglądaliśmy renesansowe kamieniczki Starego Miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, obejrzeliśmy fortyfikacje miejskie, Ratusz, Bramę Szczebrzeską, Pałac Zamoyskich, pomnik Jana Zamoyskiego, synagogę, Rynek Solny oraz park miejski. Byliśmy w Katedrze, najpiękniejszej i najcenniejszej budowli sakralnej w Polsce wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Miasto założył kanclerz i hetman wielki koronny Jan Zamoyski w 1580 r.

Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od zwiedzania muzeum na Majdanku mieszczącego się w miejscu byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego, stąd udaliśmy się na Stare Miasto w Lublinie. Zobaczyliśmy Zamek Lubelski, Bazylikę ojców Dominikanów, Archikatedrę, Bramę Krakowską, gmach Trybunału Koronnego. Na zakończenie spacerowaliśmy po Ogrodzie Botanicznym.

W trzecim dniu pojechaliśmy do Nałęczowa. Tutaj każdy indywidualnie mógł zwiedzać miasto. Większość z nas wybrała Park Zdrojowy. Silniejsi, nie bojąc się upału, wybrali się na Armatnią Górę zobaczyć Chatę Żeromskiego – budowlę w stylu zakopiańskim, obecnie muzeum. Drugą część dnia poświęciliśmy zwiedzaniu Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Obejrzeliśmy niepowtarzalny Pałac, Kaplicę, Powozownię oraz galerię sztuki socrealizmu. XVII wieczny zespół pałacowo parkowy, siedziba Zamoyskich urzekł nas bogactwem eksponatów, autentyzmem - wpisany został w nich los Zamoyskich. Do serc wielu przypadł też piękny romantyczny park z tysiącem róż. Spędziliśmy miło dwa wieczory i noce w zajeździe „Biesiada” w Wojciechowie.

Na wspólnej biesiadzie spotkaliśmy się z koleżankami z UTW z Lublina. Dzięki uprzejmości koleżanek mieliśmy kontakt z przewodnikiem Łukaszem z Lublina, który zaproponował nam plan wycieczki i ułatwił kontakt z dobrymi przewodnikami. Zdobyliśmy cenne wiadomości o zwiedzanych miejscach. Atmosfera była wspaniała, grupa niezwykle zdyscyplinowana. Mimo „spiekoty” daliśmy radę. Powrót do Rabki o 22.00.


SERDECZNIE DZIĘKUJEMY
za aktywny udział w organizacji obchodów Jubileuszu 10- lecia Stowarzyszenia RUTW koleżankom i kolegom najbardziej zaangażowanym w przygotowanie i przebieg Święta.

  • KOMITETOWI ORGANIZACYJNEMU w składzie : Barbara Mayering, Sonia Maryńczuk, Lidia Sołowińska, Beata Śliwińska.

  • CZŁONKOM SEKCJI PLASTYCZNEJ z liderką Anną Matuszewską na czele.

  • CZŁONKOM CHÓRU CANTABILE z dyrygentką Zofią Zborek.

  • GRUPIE TANECZNEJ w składzie: Janina Stelmach, Bożena Sularz, Jadwiga Szczęśniak, Maria Tobiczyk, Krystyna Weker, Anna Wzorek, instruktor – Aneta Worwa.

  • KABARETOWI „ZIELONO MI” pod kierunkiem Romana Lysego.
    HOSTESSOM: Janinie Stelmach i Bożenie Sularz.

  • NASZYM CHŁOPAKOM: Tadeuszowi Gronkiewiczowi, Andrzejowi Knotzowi, Janowi Kwaśniewskiemu , Julianowi Masłowskiemu, Jerzemu Serafinowi, Piotrowi Sumarze, Józefowi Żurkowi.

  • KUCHNI: szefowej- Zofii Urbanik i jej pomocnicom: Annie Grzebień, Marii Wójciak.

  • ORKIESTRZE w osobie Ireny Szuby.

  • Kierowcom samochodów i wszystkim , którzy być może ( przez przeoczenie) nie zostali tu wymienieni a wnieśli swój wkład w to ważne wydarzenie serdecznie dziękujeZarząd Stowarzyszenia RUTW 


O Jubileuszu – w największym skrócie
Obchody jubileuszowy, do których przygotowywaliśmy się od kilku miesięcy, w opinii osób, które w tym trzydniowym święcie uczestniczyły, były pod każdym względem udane. 
Rabczański Uniwersytet miał okazję zaprezentować dorobek wiodących sekcji, przypomnieć o najważniejszych wydarzeniach 10-lecia, pokazać jak wiele dobrego czynimy dla środowiska seniorskiego Rabki-Zdroju.
W piątek 10 czerwca inaugurująca obchody – bogata i piękna wystawa sekcji plastycznej- zgromadziła dostojnych Gości i licznych Sympatyków, a wieczorem oddaliśmy się wspomnieniom ilustrowanym zdjęciami Anny i Andrzeja Wzorków. 
W części oficjalnej - w sobotę 11 czerwca- usłyszeliśmy wiele serdecznych gratulacji, wyrazów uznania, otrzymaliśmy także piękne podarunki. Z satysfakcją przekonaliśmy się, że mamy wielu przyjaciół, a nasza praca jest doceniana i pozostawia trwały ślad w historii Gminy.
Największym wyrazem uznania i zaszczytem dla Stowarzyszenia i dla pierwszej Prezeski Joanny Pałki była uroczystość nadania Joannie godności Honorowego Obywatela Rabki-Zdroju.
Władze Miasta uhonorowały nas okolicznościowym grawerem, a Starostwo Powiatowe Medalem Pamiątkowym Podhala. Najbardziej zasłużeni członkowie Stowarzyszenia: Roman Lysy, Barbara Mayering, Lidia Sołowińska i Irena Szuba otrzymali listy gratulacyjne od Starosty Krzysztofa Fabera.
Nasi najaktywniejsi Członkowie: Władysława Kopytek, Roman Lysy, Barbara Mayering, Lidia Sołowińska, Piotr Sumara i Irena Szuba zostali wyróżnieni przez Zarząd Stowarzyszenia listami gratulacyjnymi. 
Dwa Wielkie Torty ufundowane przez Burmistrz Ewę Przybyło wzbogaciły przyjęcie koktajlowe .
W niedzielę 12 czerwca w uroczystej mszy świętej w intencji Uniwersytetu z oprawą muzyczną Chóru Cantabile uczestniczyło więcej wiernych niż było miejsc siedzących w kaplicy pw. Św. Franciszka przy Szkole dla Dzieci Niewidomych. Ksiądz prałat Józef Kapcia w pięknych, serdecznych słowach podziękował za dobro, które czynimy dla rabczańskiej wspólnoty. Zachowamy te słowa we wdzięcznej pamięci. 
Wieczorem tego dnia bawiliśmy się w szałasie pod Krzywoniem. Na wstępie z podziwem przyjęliśmy występ grupy tanecznej a następnie występ Kabaretu „Zielono mi”.
Jubileusz dokumentują: księga pamiątkowa ( proszę o wpisy w sekretariacie), folder okolicznościowy, prezentacja multimedialna i niezliczona ilość zdjęć (szukajcie na stronie UM, RUTW, Gorce24). 
Szeroką relację z przebiegu Jubileuszu znajdziecie Państwo w październikowym numerze biuletynu „Seniorzy Razem”.

:::Fotorelacja

Beata Śliwińska


Szanowni Państwo,
organizatorzy Zimowej Senioriady w Rabce-Zdroju serdecznie zapraszają do udziału w:

I Mistrzostwach Polski Członków Uniwersytetów III Wieku w Tenisie Ziemnym 
Rabka-Zdrój, 24-25.IX.2016r.

pod Honorowym Patronatem  Ewy Przybyło Burmistrza Rabki- Zdroju
Organizując turniej po raz pierwszy, chcemy ocenić czy impreza ta jest dla Państwa atrakcyjną ofertą spędzenia wolnego czasu. Oczekujemy na Wasze uwagi, propozycje i udział. Od nich zależy czy inicjatywa będzie kontynuowana w przyszłości.
Więcej informacji o projekcie znajdziecie Państwo w :::regulaminie lub telefonicznie: 608 879 763.
Serdecznie Wszystkich Państwa zapraszamy i zachęcamy do udziału!
Mamy nadzieję na spotkanie z miłośnikami białego sportu we wrześniu!

W imieniu organizatorów
Marek Szarawarski


23-25 maja - warsztaty muzyczne w Mszanie Dolnej

Tradycyjnie w Mszanie Dolnej, miedzy Gorcami a Beskidem Wyspowym, odbyły się nasze muzyczne warsztaty.

::: zdjęcia  



::: zdjęcia  
:::galeria organizatorów

Ogólnopolska Olimpiada Sportowa w Łazach
21 maja 2016 r. reprezentacja naszego uniwersytetu brała udział w VIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Sportowej w Łazach „Trzeci Wiek na Start”. W Olimpiadzie uczestniczyło ponad 900 zawodników z całej Polski oraz z Ukrainy i Austrii.
Nasi zawodnicy startowali w konkurencjach : pływanie, bieg na 60 m i na 200 m, pchnięcie kulą, boule, strzelanie, przełaje rowerowe, turniej brydżowy. Medale wywalczyli :
złoty- Maria Wójciak (przełaje rowerowe)
srebrne- Zofia Pietruszka
(bieg na 60 m), 
               Bronisława Sobaś i Andrzej Knotz
(turniej brydżowy)
brązowy- Stanisław Erb
(pływanie stylem klasycznym)

Zawodnikom , oprócz słuchaczy naszego UTW, kibicował wiceburmistrz Rabki-Zdroju Robert Wójciak. Gratulujemy zwycięzcom i zawodnikom wspaniałej postawy sportowej z nadzieją na kolejne sukcesy za rok.


Ogólnopolski Rajd Uniwersytetów Trzeciego Wieku
7 maja uczestniczyliśmy po raz drugi w Ogólnopolskim Rajdzie UTW organizowanym przez Wejherowo. Tego dnia o godz. 11.00 w całej Polsce na rajd Nordic Walking ruszyli seniorzy członkowie Uniwerytetów Trzeciego Wieku. Nasza trasa w tym roku wiodła z parku na szczyt Krzywonia i z powrotem. Pogoda nam dopisała, kondycja i humor też. Miło nam było, że szły z nami także małe dzieci, wnuki jednej z koleżanek. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy znaczek z napisem: ” Nordic Walking studentów UTW 2016” oraz certyfikat potwierdzający udział.

:::zdjęcia


Śladami żydów rabczańskich


::: zdjęcia
10 maja 2016 r. w ramach tradycyjnych wtorkowych wykładów ponad 20- osobowa grupa słuchaczy RUTW odbyła spacer "Śladami żydów rabczańskich". Naszym przewodnikiem był p. Narcyz Listkowski przy wsparciu p. Michała Rapty. Pan Narcyz Listkowski pokazał nam domy w Rynku, w których przed wojną mieszkały rodziny żydowskie. Opowiedział tragiczną historię o losach tych rodzin w czasach Holokaustu. Obejrzeliśmy również miejsca, w których kiedyś była łaźnia żydowska, synagoga, rzeźnia rytualna, sklepy i piekarnie żydowskie. Przespacerowaliśmy się odkopanymi przez p.p Narcyza i Michała schodami prowadzącymi do nieistniejącej dziś synagogi. Dla większości z nas były to nieznane zakątki naszego miasta i tragiczna historia ludzi diaspory żydowskiej. Spacer był kontynuacją projektu Żydowskiego Muzeum Galicja, w ramach którego w grudniu 2015 r. odbył się wykład "Judaizm i tradycja żydowska - od narodzin do śmierci". 
Ogromna wiedza p. Narcyza Listkowskiego ilustrowana zdjęciami dawnych miejsc związanych z żydami i sposób jej przekazania podniosła naszą świadomość na temat wieloaspektowości kultury żydowskiej. Na zakończenie spaceru zostaliśmy zaproszeni do domu- dziś już odnowionego i zamieszkałego  przez rodzinę naszego przewodnika. W domu tym kiedyś mieszkał rabin i gromadziła się często społeczność żydowska. Gospodarze domu przyjęli nas niezwykle gościnnie, częstując domowym ciastem i herbatą. Dla nas było to niezwykłe popołudnie. Dziękujemy serdecznie p. Narcyzowi, i jego żonie i p. Michałowi.

Spotkanie z autorami.
26 kwietnia grupa naszych koleżanek i kolegów uczestniczyła w spotkaniu z pisarzami Marią Ulatowską i Jackiem Skowrońskim. Spotkanie było organizowane przez bibliotekę w Rabie Wyżnej.
Maria Ulatowska jest autorką poczytnych powieści obyczajowych, a Jacek Skowroński powieści kryminalnych. Ostatnio połączyli swoje talenty i piszą wspólnie. Na spotkaniu pisarze opowiedzieli o swoich literackich drogach oraz o ostatniej wspólnej powieści.
Po spotkaniu można było zakupić powieści literatów, uzyskać od nich dedykację.
:::Kilka zdjęć


Spotkanie z okazji Dnia Kobiet odbyło się 6 marca. 
Jego najważniejszym punktem był występ uniwersyteckiej grupy teatralnej, która pod kierownictwem pani Alicji Sokołowskiej przygotowała wystawienie sztuki pt. „Kandydatki na żonę” autorstwa Andrzeja Dembończyka. 

„Kandydatki na żonę”, to lekka komedia, która bawiła zarówno publiczność jak i wykonawców.
A oto wykonawcy: Grażyna Lysy, Roman Lysy, Sonia Maryńczuk, Ewa Rypel, Nina Stelmach, Bożena Sularz, Piotr Sumara, Magdalena Sychta, Anna Wzorek.
Wszyscy aktorzy świetnie się wywiązali ze swoich ról.
Przedstawienie zostanie powtórzone 13 marca. 
                                                                                           
:::fotorelacja


Szanowni Państwo,
III Ogólnopolska Zimowa Senioriada na Podhalu 2016 już za nami

Uczestniczyły w niej 24 Uniwersytety Trzeciego Wieku z miejscowości : Andrychów , Chrzanów , Gliwice , Józefów , Kęty , Kielce , Kraków , Lublin , Łazy , Łuck ( Wołyń) , Malbork , Myszków , Myślenice , Nowy Sącz , Nowy Targ , Oświęcim , Pszczyna , Rabka – Zdrój , Rzeszów , Wadowice , Wiedeń ,Wojkowice , Zakopane , Zawiercie. Startowało 330 zawodników , a razem z kibicami uczestniczyło w Senioriadzie ok. 700 osób.

Dzięki wysiłkowi Komitetu Organizacyjnego  Senioriady, w skład którego wchodzili : M. Szarawarski jako przewodniczący, A. Wzorek, E. Szarawara, J. Lelek, M. Perucka, P. Przywolska oraz dzięki zaangażowaniu licznej grupy członków naszego uniwersytetu i jego sympatyków impreza stała na wysokim poziomie. Sprzyjała nam także pogoda – w dniu zawodów od rana uśmiechało się do nas słonko.
W pierwszym dniu Senioriady uczestnicy obejrzeli spektakl w teatrze „Rabcio”, a wieczorem spotkali się na kolacji integracyjnej w restauracji „Victoria”.
W drugim dniu po uroczystym otwarciu Senioriady, defiladzie zawodników odbyły się zawody w konkurencjach : slalom narciarski, zjazd na dętkach, bieg, kręgle curlingowe, rzut do celu, szachy, brydż, Nordic Walking po Rabce. 
Zwycięstwo odniosły UTW : Gliwice –I miejsce, Rabka-Zdrój –II miejsce, Rzeszów –III miejsce. 
Nasi zawodnicy zdobyli medale : złote –Maria Zachara i Stanisław Szarawara, srebrne – Janusz Staroniewicz, Remigiusz Zachara, Stanisław Erb.
Zarząd Rabczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku składa serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia Senioriady : Komitetowi Organizacyjnemu z M. Szarawarskim na czele, członkom RUTW, grupie GOPR, strażakom, Straży Miejskiej, młodzieży z LO im. Romera i z Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej   oraz innym osobom wspierającym imprezę. Dziękujemy też kierownictwom kina, teatru, muzeum, biblioteki za zaprezentowanie tych placówek grupom uczestniczącym w Nordic Walking po Rabce oraz kierownictwu przedszkola w Chabówce za przygotowanie wspaniałego występu przedszkolaków.
Podziękowania kierujemy do instytucji i firm, które imprezę wsparły finansowo . .Były to :  Urząd Miejski w Rabce –Zdroju, Starostwo Powiatu Nowy Targ, Ogólnopolska Federacja Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Wsparcie rzeczowe otrzymaliśmy od  Uzdrowiska Rabka S.A. oraz firmy Dubiel „Vitrum”, Witold Zachwieja O.W."Sokolica".
 Dziękujemy też za objęcie naszej imprezy patronatem medialnym przez : Tygodnik Podhalański , Wieści Rabczańskie, Głos Seniora, Gorce 24, Podhale 24, Podhale Region, Goral info, TV Podhale, Radio Plus, Cafe Senior, Małopolska Online.
Dzięki III Ogólnopolskiej Zimowej Senioriadzie po raz kolejny prawdziwym okazało się hasło, które powstało podczas I Senioiady  - „Rabka to nie tylko dzieci, ale i wiek trzeci’.

Fotorelacja w naszej :::GALERII
O Senioriadzie także na stronach: :::Głos Seniora, :::Rabka.pl 
oraz zdjęcia w galerii J.Cieplińskiego :::Galeria I  :::Galeria II


Wernisaż
6 lutego 2016 r. w sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Rabce odbył się wernisaż kolejnej wystawy prac malarskich członków, działającej przy Rabczańskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, sekcji plastycznej. 
Licznie przybyłych gości przywitała prezes Stowarzyszenia Anna Wzorek. Burmistrz Miasta pani Ewa Przybyło  skierowała do  wystawiających obrazy  słowa uznania  oraz wręczyła im dyplomy i kwiaty. Zgromadzeni goście przy  lampce wina podziwiali obrazy.
Panowała miła atmosfera. Wśród uczestników wernisażu byli członkowie RUTW,  rodziny , przyjaciele i znajomi malarzy. Były także osoby przyjezdne, kuracjusze.


:::ZDJĘCIA


Kolędowanie
Zakończył się czas kolędowania. Uniwersytecki chór „Cantabile” dał w tym okresie kilka koncertów. Pierwszy odbył się w kościele w Rdzawce. Oprócz naszego chóru wystąpił tam także chór „Adoramus”, a na zakończenie  koncertu oba chóry odśpiewały wspólnie kilka kolęd. Pięknie brzmiały połączone głosy obu chórów.
W dalszej kolejności „Cantabile” dał koncerty : w kaplicy św. Franciszka ,  w Domu Pomocy Społecznej oraz koncert dla mieszkańców miasta w Miejskim Ośrodku Kultury.
2 lutego chór uczestniczył w VI rabczańskim  kolędowaniu, które odbyło się na zakończenie okresu  kolędowania w kościele św. Teresy.


:::zdjęcia


PUNKT INFORMACYJNO – DORADCZY    „BEZPIECZNE FINANSE SENIORA”

Od dnia 1 grudnia 2015r. Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń UTW we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim realizuje piątą edycję projektu „Nowoczesne i bezpieczne finanse seniora”. W ramach tego przedsięwzięcia od dnia 1 stycznia 2016r. kontynuuje swoją działalność Punkt  informacyjno–doradczy dla seniorów pn. „Bezpieczne finanse seniora” – doradcy udzielają tu BEZPŁATNYCH informacji i porad prawnych dotyczących m.in. tego, na co zwrócić szczególną uwagę przy zaciąganiu kredytów, pożyczek i innych zobowiązań, jak interpretować kluczowe zapisy umów pożyczkowych lub związanych z inwestowaniem oszczędności, jak postępować w przypadku grożącej nam niewypłacalności, jak negocjować z bankiem rozłożenie spłaty zadłużenia na raty itp.

Punkt informacyjno–doradczy mieści się w Nowym Sączu przy ul. Jagiellońskiej 18, w związku z faktem, iż punkt będzie dostępny dla wszystkich seniorów – członków UTW w Polsce zasadą jego działania są konsultacje telefoniczne i mailowe.

Mając na uwadze konieczność ułatwienia klientom kontaktu z Punktem uruchomiona została bezpłatna infolinia czynna codziennie od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 15.00 – w przypadku braku możliwości niezwłocznego udzielenia porady osoba pełniąca dyżur w biurze projektu będzie zapisywać numer telefonu osoby zainteresowanej tak, aby doradca mógł się z nim skontaktować w późniejszym terminie.

KONTAKT Z PUNKTEM INFORMACYJNO–DORADCZYM:   
33-300 Nowy Sącz, ul. Jagiellońska 18   
  poniedziałek – piątek 9.00-15.00
federacjautw@interia.eu
- uwaga - adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. 
801 002 170 (bezpłatna infolinia – dla połączeń z telefonów stacjonarnych)
Zapraszamy do korzystania z bezpłatnych usług informacyjnych i doradczych!


Noworoczne spotkanie słuchaczy i sympatyków RUTW

W  niedzielę 17 stycznia odbyło się po raz dziewiąty tradycyjne spotkanie noworoczne słuchaczy i sympatyków RUTW. Podobnie jak w ubiegłym roku, miłym akcentem był występ grupy kolędniczej. Program przygotowała nasza koleżanka Krystyna Wojdyła. Ponad 20 osób w strojach kolędniczych i góralskich, częściowo wypożyczonych z Zespołu Szkół przy Śląskim Centrum Rehabilitacyjno- Uzdrowiskowym, bawiło nas przez blisko godzinę.
Kolędnicy złożyli noworoczne życzenia, zaśpiewali kolędy i góralskie pastorałki, dziad obsypał wszystkich owsem, a śmierć z diabłem dokuczali uczestnikom spotkania. Po występie, przy wtórze góralskiej kapeli, rozpoczęło się wspólne kolędowanie.
:::Zdjęcia w GALERII


Szanowni Państwo, paczki dotarły do potrzebujących, a wolontariusz, który opiekował się tą rodziną, przekazał kilka słów od siebie. :::przeczytaj       

W akcji "Szlachetna paczka" braliśmy udział po raz trzeci. W tym roku przygotowaliśmy paczkę dla rodziny z czworgiem dzieci. Za pozyskane od naszych słuchaczy, podczas zbiórki pieniężnej , fundusze ( 920 zł) zakupiliśmy dla rodziny odzież, obuwie, artykuły szkolne, gospodarcze, żywnościowe, środki czystości. Członkowie naszego Stowarzyszenia przynieśli też dary rzeczowe, które dołożyliśmy do rzeczy zakupionych. Do paczki dołączamy życzenia "Wesołych Świąt".

      



:::ZDJĘCIA

1 grudnia w Galerii „Pod Aniołem” w ramach spotkań z ciekawymi ludźmi nasz Uniwesytet wraz z Miejskim  Ośrodkiem Kultury w Rabce-Zdroju zorganizował spotkanie z Janem Cieplińskim – artystą-fotografem, dokumentalistą, współpracownikiem „Dziennika Polskiego”, „Gazety Krakowskiej”, „Tygodnika Podhalańskiego”, „Dunajca”, „Wiadomości Rabczańskich” i wielu portali internetowych a przede wszystkim autorem albumu „Rabka na cztery pory roku”.
Jan Ciepliński jest również autorem fotografii do wydawnictw promocyjnych uzdrowiska Rabka-Zdrój a także kilkunastu wystaw indywidualnych w Rabce-Zdroju, Wieliczce, Krakowie i  laureatem konkursów fotograficznych.
W spotkaniu licznie uczestniczyli słuchacze UTW, mieszkańcy Rabki-Zdroju i kuracjusze. Władze miasta reprezentował wiceburmistrz Robert Wójciak.
Bohater spotkania pokazywał zabytkowe już aparaty fotograficzne, opowiadał o technice wywoływania zdjęć sprzed 30 lat,  o swoich „mistrzach” fotografii, początkach zainteresowania się tą tematyką, która stała się jego pasją.
Ciekawym punktem tego spotkania był pokaz zdjęć z przebogatego zbioru autora. Dwugodzinne spotkanie, zdaniem uczestników, mogłoby trwać o wiele dłużej. A byłoby co oglądać!


Rabczański Uniwersytet Trzeciego Wieku i Miejski Ośrodek Kultury  w Rabce-Zdroju
zaprosili na  wieczór wspomnień  poświęcony pamięci

Juliana Kawalca

w pierwszą rocznicę śmierci Pisarza, Honorowego Obywatela Rabki-Zdroju.

W spotkaniu udział wzięli:  Córka, Wnuk, Rodzina  
oraz Członkowie Związku Literatów Polskich/ Oddział Kraków. 

24 XI (wtorek) godz. 16:00,  Galeria „Pod Aniołem” ul. Parkowa 5



17 listopada w Galerii „Pod Aniołem” odbyła się uroczystość z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora zorganizowana przez Rabczańską Radę Seniorów wspólnie z naszym  Uniwersytetem.

Przybyli na nią zaprzyjaźnieni słuchacze UTW w Zakopanem, przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Związku Nauczycielstwa Polskiego - Sekcja Emerytów, Polskiego Związku Niewidomych o/Rabka, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy „Radość Życia”, Domu Pomocy Społecznej oraz Kręgu Seniorów Instruktorów ZHP.

Władze Miasta reprezentowali wiceburmistrz Robert Wójciak oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Maria Górnicka- Orzeł a Radę Programową RUTW Radny Powiatu Nowotarskiego - Marek Szarawarski.

Gościem specjalnym był Julian Staniewski- zasłużony dla kultury rabczańskiej poeta.


::: zdjęcia

Na część oficjalną złożyły się wstąpienia prezesek Rabczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Anny Wzorek i Beaty Śliwińskiej oraz Przewodniczącej Rabczańskiej Rady Seniorów Krystyny Wojdyły. W części artystycznej wystąpił chór „Cantabile” z programem pieśni ludowych pod dyrekcją Zofii Zborek oraz kabaret „Zielono mi” pod kierownictwem Romana Lysy. Po występach rabczańscy seniorzy przyjęli życzenia od zaproszonych gości.

Ostatnią częścią programu był wspólny śpiew znanych pieśni biesiadnych przy akompaniamencie akordeonisty Mieczysława Skóry.


97 rocznica uzyskania przez Polskę niepodległości była w Rabce obchodzona uroczyście.
Do obchodów tego Święta włączył się także nasz UTW. Uniwersytecki chór „Cantabile” wystąpił z trzema koncertami pieśni patriotycznych.
Pierwszy odbył się 11 listopada w Domu Pomocy Społecznej. Śpiewanie dla jego pensjonariuszy stało się już naszą tradycją. 
W tym samym dniu zorganizowaliśmy w Miejskim Ośrodku Kultury „Lekcję śpiewania pieśni patriotycznych”. Na „Lekcję” mieszkańcy i goście Rabki przybyli tak tłumnie, że w Sali MOK-u brakło miejsc. Chór „Cantabile” pod dyrekcją nowego dyrygenta pani Zofii Zborek dał koncert pieśni patriotycznych, a następnie odbyło się wspólne śpiewanie.  Na akordeonie akompaniował pan Grzegorz Bryniarski. Obie części „Lekcji” zasłużyły na uznanie. Występ chóru został nagrodzony rzęsistymi brawami, a wspólne śpiewanie połączyło wszystkich obecnych.
Trzeci koncert pieśni patriotycznych miał miejsce 15 listopada w kaplicy pod wezwaniem św. Franciszka.


:::zdjęcia


Kwesta 

W dniach 1 i 2 listopada, na cmentarzach przy ulicy Orkana i na Zaborni w Rabce-Zdroju, po raz pierwszy zorganizowana została kwesta na renowację grobów żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny, które znajdują się na cmentarzu parafialnym. W kweście uczestniczyło ok. 100 osób, w tym 12 spośród członków naszego UTW. Zainteresowanie zbiórką  wśród mieszkańców Rabki było duże. Uzbierano ponad 17 000 zł

::: Zdjęcia


Inauguracja roku akademickiego 2015/2016

Pieśnią  „Gaudeamus igitur” słuchacze Rabczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zainaugurowali 6 października dziesiąty, jubileuszowy rok akademicki.
Zebranych powitała prezes Anna Wzorek, która zwróciła uwagę na to,
że w tym szczególnym, jubileuszowym roku, oprócz refleksji nad tym, co za nami, skupić się trzeba nad opracowaniem strategii rozwoju Stowarzyszenia w latach następnych.

Wiceprezes Beata Śliwińska przedstawiła multimedialną prezentację dokonań Uniwersytetu w latach 2010-2015 w dziedzinie aktywizacji społecznej seniorów.
Prezentacja , skupiona tylko na jednym segmencie naszej działalności uświadomiła zebranym , jak mocno jesteśmy zaangażowani w budowaniu naszej małej Ojczyzny.

W roku akademickim 2015/2016 ponad stu członków RUTW będzie mogło skorzystać z bogatej oferty programowej ( 15 stałych grup zajęciowych) stwarzającej warunki do rozwoju intelektualnego, artystycznego, kondycji
fizycznej i postaw obywatelskich. Udział w wykładach, warsztatach tematycznych, spotkaniach z ciekawymi ludźmi, wycieczkach edukacyjnych i turystycznych przyczyni się do integracji i mądrego zagospodarowania naszego wolnego czasu.


Walne zebranie RUTW

Po inauguracji roku akademickiego 6 października 2015 odbyło się walne zebranie członków Stowarzyszenia. 
Przyjęto sprawozdanie merytoryczne i finansowe za rok ubiegły, a po wysłuchaniu sprawozdania Komisji Rewizyjnej, udzielono absolutorium dla Zarządu za rok 2014.

W związku z rezygnacją z pracy w Zarządzie Małgorzaty Kaznowskiej i Urszuli Szczęśniak, wybrano nowych członków na wakujące miejsca. Obecny skład Zarządu to :

  • Anna Wzorek – prezes

  • Beata Śliwińska – wiceprezes ds. strategii i promocji

  • Elżbieta Szarawara – wiceprezes ds. edukacji

  • Krystyna Wojdyła – sekretarz

  • Zofia Urbanik – skarbnik

  • Ewa Rypel – członek ds. sportu

  • Cecylia Maryńczuk – członek ds. organizacyjnych

Zebrani wybrali także starostę roku – będzie nią Lidia Sołowińska i udzielili rekomendacji na członka Rady Seniorów Bożenie Sularz – w miejsce Joanny Pałki , która zrezygnowała z członkostwa w Stowarzyszeniu. 
Na zebraniu przyjęto bez uwag informację dot. najważniejszych zamierzeń programowych na rok 2015/2016. Prezes Anna Wzorek zwróciła uwagę, że szczególnie ważne powinno być Jej zdaniem dążenie do stałego podnoszenia poziomu sfery edukacyjnej, aktywizowanie wszystkich członków Stowarzyszenia i umacnianie pozycji RUTW w środowisku lokalnym poprzez współpracę z innymi stowarzyszeniami i realizację zadań otwartych , adresowanych do wszystkich mieszkańców.


I Rajd Integracyjny Rabka –Zdrój 2015

1 października w Rabce-Zdroju odbył się I Rajd Integracyjny. Pomysł Rabczańskiej Rady Seniorów zrealizowany wspólnie z Uniwersytetem Trzeciego Wieku oraz dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem. Impreza miała na celu integrację środowiska osób niepełnosprawnych z osobami pełnosprawnymi, a także zorganizowanie wypoczynku w sposób aktywny.
Podczas rozpoczęcia, które odbyło się w Parku Zdrojowym zebranych przywitał wiceburmistrz Robert Wójciak, przewodnicząca Rady Miejskiej Maria Górnicka-Orzeł oraz prezes RUTW Anna Wzorek. Dalszą część imprezy poprowadziła przewodnicząca Rabczańskiej Rady Seniorów Krystyna Wojdyła. Trasa rajdu obejmowała ścieżkę edukacyjną na Krzywoniu oraz okoliczne szlaki turystyczne. Zakończenie przy grillu i słodkim poczęstunku odbyło się w wiacie pod Krzywoniem. Każdy otrzymał pamiątkę uczestnictwa w rajdzie. Piękna pogoda i dobry humor dopisywały przez cały dzień, a atmosfera podczas zakończenia rajdu przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Wszystkich połączył śpiew, taniec i radosna zabawa.

 
:::zdjęcia           relacja na TVPodhale (od 6:10)

W rajdzie wzięło udział około 100. osób, byli to: podopieczni Domu Pomocy Społecznej, Środowiskowego Domu Samopomocy „Radość życia”, Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, członkowie Polskiego Związku Niewidomych- Koło w Rabce-Zdroju oraz członkowie Rabczańskiego UTW. Z przykrością odnotowaliśmy nieobecność zaproszonych również członków Związku Nauczycielstwa Polskiego Sekcji Emerytów i Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Patrycja Przywolska


Stowarzyszenie Rabczański Uniwersytet Trzeciego Wieku
Rabka-Zdrój, ul. Parkowa 5; Tel.: 18 26 82  371
e-mail: biuro@utw.region-rabka.pl