Rok akademicki 2020/21


 


 
 








 

 


Zawiadomienie

Zarząd Stowarzyszenia RUTW w Rabce-Zdroju informuje, że 28 września /wtorek/ o godz.16.15 /drugi termin o godz. 16.30/ w Sali Obrad Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju odbędzie się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze i rozpoczęcie r.akad. 2021/22.

PORZĄDEK ZEBRANIA

1. Otwarcie zebrania.

2. Zatwierdzenie porządku zebrania.

3. Wybór prezydium WZ –przewodniczącego zebrania.

4. Wybór sekretarz zebrania i Komisji skrutacyjnej.

5. Sprawozdanie merytoryczne i finansowe za okres kadencji Zarządu  /2017-2021/ - E.Szarawara, Z.Chuda.

6. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej – przewodnicząca KR I. Mateja.

7. Dyskusja nad przedstawionymi materiałami.

8. Głosowanie nad uchwałą w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi.

9. Wybór Prezesa RUTW na okres październik 2021- październik 2025r.

10. Wybór członków Zarządu na okres październik 2021-październik 2025 r

11. Wybór Komisji Rewizyjnej na lata 2021-2025.

12 Wybór Starosty Roku 2021/2022.

!3. Przedstawienie planu pracy na rok akad. 2021/2022 – K.Wojdyła.

14. Zatwierdzenie podjętych uchwał.

15. Dyskusja, sprawy bieżące i wolne wnioski.

15. Zamknięcie obrad.

W imieniu Zarządu
Elżbieta Szarawara -prezes


Żegnaj lato za rok …
W tym roku wypoczywaliśmy od 27 sierpnia do 7 września w Jastrzębiej Górze w Domu Wczasowym VIS. Pogoda nam sprzyjała, choć nastawieni byliśmy na parasole. Chmury na niebie oraz wiatr od morza nie przeszkadzały nam w długich nadmorskich spacerach między Władysławowem a Karwią. 
Pobyt w tutejszym, bardzo wygodnym i eleganckim pensjonacie, integrował i sprzyjał nawiązaniu przyjaźni nie tylko członków, ale również sympatyków RUTW przebywających z nami. Integracji tez służyły dwie imprezy zorganizowane przez Organizatora: wieczorek z oprawą muzyczną raz uroczysty bankiet ze świetną zabawą. Firma „Zyndram”, organizator wyjazdu, urozmaiciła nam pobyt wycieczkami do Trójmiasta – Gdańska, Sopotu, Gdyni. Ucztą duchową było dla nas wysłuchanie koncertu organowego w Oliwie. Podziwialiśmy kunszt wykonania utworów J.S. Bacha, F. Schuberta i innych. Pięknie wybrzmiały utwory Ave Maria i Halleluja. 
Kuchnia ośrodka zapewniła ucztę dla podniebienia. Było nam tak dobrze, że chcieliśmy przedłużyć pobyt przynajmniej o dwa dni. Z żalem opuszczaliśmy Jastrzębią Górę w piękny słoneczny wtorek. Nie udało się zostać dłużej, ale przecież już za rok wrócimy nad piękny polski Bałtyk.

Krystyna Wojdyła
Zdjęcia: Józef Szlaga i Katarzyna Woźniak – dziękujemy!
::: zdjęcia


 

Zgoszenia i zaliczka w wysokości 200,00 zł do 29 września. 


To już chyba skleroza nas tam gna …

W dniach 16 - 18 sierpnia 2021 w przyjaznym Podegrodziu znowu byłyśmy na szkoleniu – tym razem dała się zgarnąć nasza pani Sekretarz Zarządu Wandzia Putiatycka i na czele z panią Prezes Elą Szarawarą i ciałem doradczym Grażynką Lysy dałyśmy się dobrowolnie nasączyć nową wiedzą. 
A szkolenie tym razem prócz paragrafów, zakazów i nakazów ministra finansów dotyczyło bezpieczeństwa seniorów, które z dnia na dzień przybiera na tempie, a oszuści mają się dobrze.

Szkolenie obejmowało następujące zagadnienia:

  • Metody oszustw w mediach społecznościowych,
  • Metody oszustw oparte na zaufaniu do instytucji,
  • Ograniczenie zaufania w Internecie,
  • Bezpieczne korzystanie z aplikacji mobilnych,
  • Bezpieczne załatwianie spraw urzędowych przez Internet.

Choć tematyka może brzmieć zabawnie – tylko tego roku wyłudzono od seniorów oficjalnie (bo wiele spraw nie jest zgłoszonych z różnych powodów) ponad 70 milionów PLN.
Zrobimy wszystko, żeby takie szkolenie odbyło się dla naszych członków i już prosimy o nielekceważenie tematu.
Dziękujemy Zarządowi Federacji za zaproszenie i goszczenie nas, ponieważ miejsce jest wytworne, pan kucharz karmi nas po królewsku, a nastrój podczas zajęć nie zastąpiony.
Dziękujemy raz jeszcze.

Małgorzata Kaznowska
(na najbliższe znowu jedziemy i i i to nie żarcik )


„uczitsja i jeszczio raz uczitsja …”

Tak mi przyszło do głowy, ale prawda jest niespójna z tym powiedzonkiem. Nasza pani Prezes, członek Zarządu Andrzej Knotz i ja skorzystaliśmy z oferowanego szkolenia „Akademia Lidera Organizacji Seniorskiej” zorganizowanej - jak zwykle perfekcyjnie i z ogromną starannością – przez Ogólnopolską Federację Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku” z siedzibą w Nowym Sączu w dniach od 5 - 9 lipca br. w Krakowie.

W skrócie, bo nie chcę zanudzać, ale powstałe iks lat temu UTW jako organizacje lekkie, łatwe i przyjemnie straciły swoją i lekkość i przyjemność pod względem podległości ustawodawczej. Od jakiegoś czasu obowiązują nas te same zasady rozliczania, opodatkowania, procedury sprawozdawcze i cała gama prawna, jakie obowiązują, np. spółki typu Orlen, Tauron i innych potentatów obracających miliardowymi dochodami. I jak to z przepisami, nie ma uproś. Każda pomyłka, czy niedopatrzenie, czy opóźnienie w zapłacie, sprawozdaniu (nawet zerowym) tego czy owego podlega prawnym i zgodnym z rozporządzeniami i przepisami finansowymi, podatkowymi, a nade wszystko ZUSowskimi karom i restrykcjom.

Uff… Ciężko, przerażająco i strachliwie.

Jednak, jak to bywa w życiu – każdy kij na dwa końce – nie obyło się bez miłych spotkań z ludźmi, sympatii i zaprzyjaźnień.

Dziękujemy Organizatorom za perfekcyjne przygotowanie warsztatów, szczególnie wykładowcom: panu Wojtkowi Nalepie - za anielską cierpliwość podczas pytań bez ograniczeń i za prawniczą wiedzę, którą przekazał ludzkim, jasnym językiem, Danielowi Jachimowiczowii - za wyrozumiałość, ale i współpracę z grupą, Jarosławowi Kiełbasie – za przejrzyste wyjaśnienia „zawijasów” księgowych.

Wydaje się nam, że skorzystaliśmy i niech trwa i daj Boziu, żebyśmy nie zapomnieli, choć notatek kilometry.
Szczególne podziękowania dla Elżuni – byłej pani Poseł, która przejrzyście, a nade wszystko szczerze uchyliła nam rąbków nieosiągalnej dla nas i tajemnej wiedzy kuluarów z komisji poselskich i tej reszty - którą przemilczą, ale mam ! Dzięki Ela ! Markowi zaś, za usiłowanie ustalenia na podstawie obowiązujących przepisów: kto jest seniorem, a kto nie, od jakiego wieku to liczyć, bo każdy … na swój strój, znaczy - jak komu wygodnie i cały ten galimatias, w który nas wpędzono, a którego nie jesteśmy świadomi na razie jest nierozwiązywalny, a ustawa nie respektowana! . Ale było arcy ciekawie i z świetnym humorem.

Do następnego szkolenia – bo nigdy za mało.
Małgorzata Kaznowska

Zdjęcia: M. Chałas i przypadkowa pani spod hotelu.
 


Wszystko ma swój czas i miejsce ,tak już w życiu jest …„

Zakończenie tegorocznego roku akademickiego obyło się, jak i wiele zajęć zaplanowanych w międzyczasie zgodnie z kalendarzem, choć pandemiczny czas wywrócił do góry nogami nie tylko nasze domowe, rodzinne i towarzyskie życie, ale i działalność naszego i nie tylko naszego Stowarzyszenia. Nie jest bez znaczenia odwaga naszej pani Prezes, która śledząc każdą chwilę obniżenia obostrzeń natychmiast dawała znać SMSami, że już działamy i chętni mile widziani. Sprawozdanie merytoryczne zostało przedstawione zebranym (odważnym – bo przestraszonych jeszcze multum).

Spotkanie zaskoczył, ale i nader umilił nowo powstały kabaret pod czujnym okiem naszej koleżanki Ani Rodzik, wystawiając ”Babskie pogaduchy”. Było radośnie i wesoło. Podziwialiśmy „napamięciowo” obryte teksty, kreacje, scenografię, za efektem której się kryją częste spotkania „próbowe”, a nade wszystko zapał i chęć zaangażowanych artystek. WIELKIE BRAWA dziewczyny i ANIA !!!!. Nie chcę nikogo obrazić, ale i Cantabilanki odśpiewały swój repertuar z duszy i serca, bez stresu, kreacji i na luzie. Było cudnie!! Dziękujemy!

A może to wpływ nastroju nas wszystkich zmienił – bo uroczystość zakończeniowa była godzinę po spotkaniu „Kwiatów dla Janka”. Nie wiem ? Ale przypuszczam, że uroczysto – nostalgiczny nastrój trwał.

Do zobaczenia na Walnym we wrześniu !!! Miłych wakacji, pogody, zdrowia i szczęścia dla Wszystkich naszych członków i ich Rodzin – bo bez tego ani rusz!!

Zdjęcia w :::GALERII

Kłaniam się
Małgorzata Kaznowska

Zdjęcia: J. Ciepliński i M. Kaznowska


Kwiaty dla Janka

Kochani zaproszeni Goście i słuchacze Rabczańskiego UTW 
Przepraszam za poślizg w informacji, ale działo się tyle, że nie nadążam, a po wtóre ja już powiedziałam w tej kwestii, co miałam do powiedzenia i z niepowtarzalnością będą kłopoty. Ale…, 
była to pierwsza wystawa Sekcji Plastycznej przy naszym UTW bez naszego trenera Jaśka Koleckiego. Bez JEGO pomocy, podpowiedzi, ukierunkowania, dodania odwagi i utwierdzenia, że jest Ok. Pierwsza bez Niego, ale i chyba najlepsza, jaką do tej pory udało się stworzyć. Wiem i jestem o tym przekonana, że jednak najlepsza, bo obrazy zostały namalowane sercem, nie pod dyktando narzucone tematyką dotacji, czy innej dyrektywy. Wspierałyśmy się wzajemnie. Kto co umiał i zapamiętał „w oku”, doradzał i poprawiał bliźniemu, żeby było najlepiej jak się da, najcudniej – choć przecież nie jesteśmy fachowcami - a jednak staranie przyniosło efekt i zadziwiło nas same. Byłyśmy przerażone. Śmierć zaskoczyła nie tylko nas - ale smutek i szok nijak wyrazić słowami, bo takich jeszcze nie wymyślono – takie słowa są na dnie serca i jak się ich nie czuje, to nie ma wspólnoty. Między nami była i to ogromna.

Pragnę podziękować naszej liderce Monice, za to, że wspominając nasze „bycie” z Jaśkiem ryczała rzewnymi łzami i łamiącym głosem kończyła zdania. Monika, to Twoja Laudacja życia! Żaden scenariusz by tego nie wymyślił, bo to było najszczersze, co mogło się stać. Podzieliłyśmy z Tobą łzy – bo inaczej się nie dało.

Jeszcze raz dziękujemy Rodzinie Jaśka szczególnie siostrze, pani Marcie Hordziej, a także bratu Piotrowi z żoną Anną za przyjęcie naszego zaproszenia na tę - no co tu dużo mówić – WYSTAWĘ NASZEGO ŻYCIA.

Zdjęcia w :::GALERII

Znowu przez łzy
Małgorzata Kaznowska

Zdjęcia: J. Ciepliński i M. Kaznowska


Koleżanki i Koledzy!
Planujemy wyjazd do Jastrzębiej Góry. 
Chetnych proszę o zgłoszenie swojego uczestnictwa do końca czerwca tel: 723 799 542. 

:::szczegóły (pdf)


wyjazd do Krakowskiego Teatru VATRIETE

11 czerwca /piątek/ organizujemy wyjazd do Krakowskiego Teatru VATRIETE na sztukę pt. "Bez seksu proszę". 
Cena biletu 55 zł.  Zgłoszenia przyjmuje kol. Krystyna Wojdyła, nr tel.605 880 747.  Ilośc miejsc ograniczona.

Zarząd


Szanowni Państwo,
w zeszłym roku Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec planowało zorganizować konferencję naukową o historii medycyny w Rabce wraz z spektaklem Teatru Witkacego. Niestety - pandemia.

Dzięki pozyskanym przez Wydział Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju środkom, przewidziany w zeszłym roku spektakl 
"Takie małe nic" będzie można obejrzeć on-line w piątek 30 kwietnia. 
Polecamy gorąco to wydarzenie, gdyż Teatr Witkacego to pełen profesjonalizm z najwyższym poziomem artystycznym, a spektakl pozwala na chwilę wytchnienia w rytmie międzywojennych przebojów.

Urząd Miejski w Rabce-Zdroju serdecznie zaprasza na spektakl online Teatru im. St. Witkiewicza w Zakopanem pt.TAKIE MAŁE NIC - czyli szlagiery z polskich filmów międzywojennych.
W sprawie dostępu prosimy o kontakt z UM.
Spektakl dostępny będzie w dniu 30 kwietnia 2021r. w godz. 19.00 - 22.30.
Problemy techniczne można zgłaszać na adres: biuro@witkacy.tv

TAKIE MAŁE NIC to nostalgiczny powrót do przedwojennego świata - pięknych kobiet, eleganckich mężczyzn – pełne najpiękniejszych piosenek filmowych tamtych czasów, które wykonywali m. in.: Hanna Ordonówna, Jadwiga Smosarska, Mira Zimińska, Adolf Dymsza, Eugeniusz Bodo, Aleksander Żabczyński w nowych, ciekawych aranżacjach muzycznych pełen wzruszeń, uśmiechu i relaksu – oddechu wśród codzienności...


Do wszystkich członków RUTW
W związku z przygotowaniami do obchodów 15 – lecia istnienia naszego Stowarzyszenia i wydania okazjonalnego biuletynu zwracamy się do wszystkich o napisanie kilku zdań zawierających wypowiedzi dotyczące poniższej tematyki:
1. Co mi dało uczestnictwo w UTW?
2. Co zawdzięczam Stowarzyszeniu?
3. Uniwersytet w moim życiu senioralnym.
4. Moja przygoda z UTW.
5. Wpływ Uniwersytetu na moje życie.
6. Nowe przyjaźnie.
7. Dowolne refleksje.
Teksty prosimy wysyłać do na e-mail UTW do końca czerwca, z zapewnieniem anonimowości na życzenie. : uniwersytet3@gmail.com.

Zarząd RUTW. 


Z głębokim żalem informujemy, że 26.04.2021 r. zmarł nasz Kolega 

śp.Kazimierz Wójtowicz 

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 29 kwietnia o godz. 14.00 w Skawie. Rodzinie składamy wyrazy głębokiego wspóczucia.

 

Słuchacze i Zarząd RUTW


Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy,
że 19 kwietnia zmarł nasz Przyjaciel, 
instruktor sekcji plastycznej, 

śp. Jasiu Kolecki. 

Rodzinie i Przyjaciołom składamy szczere wyrazy współczucia.

 

Zarząd i słuchacze RUTW

 

„… jest gdzieś Niebo jak len...”

…, ale Ty już to wiesz i chyba nawet przemaszerowałeś niebiańską krainę, bo wędrownik był z Ciebie pierwsza klasa. 

Jasiu Kochany, nasz Przyjacielu, „treserze”, bo słowo „instruktor” jakoś nie pasowała ani nam, ani Tobie. 

Kiedyś o takiej Hiobowej wieści, mówiło się, że spada jak grom z jasnego nieba, ale poranna wiadomość o Twoim odejściu to bomba gromowa. Nikt nie chce w to uwierzyć - mimo że to prawda. Niedowiarstwo trzyma nas w szoku, a domysły przyczyny śmierci poniewierają nami. Czas żalu i żałoby jeszcze do nas nie dotarł, a może przerażenie go oddala – musisz wybaczyć. Tak ni w pięć ni wdziewięć nie ucieka się z tego łez padołu. Trzeba było rzec słówko, ale Ty jakby nigdy nic pożegnałeś się z nami „do następnej środy”. I każdy z nas Ci uwierzył, że tak się stanie.

Ty już wiesz - jak to jest BYĆ TAM – my jeszcze przestraszeni przed bramką.

Jeszcze jesteś w naszych oczach z pędzlem w dłoni, fajny, spolegliwy w ocenie naszych prac, uśmiechnięty kumpel i przyjaciel, a w porywach – choć młodszy od całej czeredy malarskiej grupy- „wujkowaty” gość.

Skąd Ty miałeś tę łagodność w sobie? Ja z gimpla pamiętam Cię innego - taki normalny zawadiacki koleś z wariackimi pomysłami – TU, po latach spotkania, okazałeś się „lekiem na całe zło” . Każdego zrozumiałeś, miałeś cudowną atencję na poszarpane nasze poglądy polityczne i wyznaniowe. Nas krew zalewała, a Ty łagodziłeś sytuację i iskrzące pojedynki słowne. Moje zdziwienie na Twoją wyrozumiałość sięgało Jowisza…., choć dalej wiadomo co jest, ale on jest wielki i Ty taki się jawiłeś. Często, a właściwie bardzo często, byłeś radośnie uśmiechnięty i choć ostatni czas masakrycznych maseczek zasłonił Twój uśmiech, to uszy odbierały ciepło i serdeczność wypowiedzi, jaką nam fundowałeś.

Jasiek – piszę to przez łzy - bo nie dość, że wypada, to płynie mi to z zabeczanego emeryckiego serca i nie wierzę, że już Cię tu nie ma, że zwiałeś temu zwariowanemu światu, temu porąbanemu łez padołowi , gdzie jak coś smakuje – to szkodzi, a jak jest rozkoszne – to grzech. To dla mnie coraz bardziej zakręcone i zaczynam mieć dziury i w wierze i w sensowności, i celu tego pętania się nas po tym maleńkim globie. Może tamto to prawda, co wiem z dzieciństwa? A może to wszystko jakiś blef? Już dzisiaj nie wiem. Zaczynam być chorobliwie ciekawa tego TAM – w czym mnie wyprzedziłeś. Już dawno wiem, że śmierć przychodzi jak złodziej, który bierze bez pytania i ostrzeżenia to, co najcenniejsze, ale ONA zabiera skarb życia i nikt z nas do tego nie przywykł. Zawsze będzie dla tych, co TU zostają, przerażeniem, żalem i ogromną tajemnicą: o co chodzi do cholery ?

U stóp Twojej Rodziny i Najbliższych Twemu sercu składamy wyrazy współczucia i niepojętego żalu. Będziemy z Wami Kochani w żałobie, bo 
inaczej nie przetrwamy tych dni smutku. Szczególnie przytulamy Twoją żonę i dzieci, a także Mamę – bo to dla Niej najcięższy czas. 

Ale, żebyś nie myślał, że Cię zwalniamy z „tresury”, weź czasem którejś pędzel i popraw cień, chmurkę czy strumyk – wiesz, że bez Ciebie ani rusz! Co środę i tak będziemy czekać na Ciebie, mimo wszystko i pomóż w wernisażu – nie zostawiaj nas. 

Jest mi gorzko…. nawet nie umiem ująć tego w słowa…
Do zobaczenia - bo jakby inaczej

Gosia Kaznowska
i spłakana grupa Sekcji Plastycznej UTW, 
oraz Zarząd.


Za nami „VIII Ogólnopolska Zimowa Senioriada na Podhalu Rabka-Zdrój 2021 – on-line”
(współfinansowana ze środków Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju oraz Powiatu Nowotarskiego)

Po wnikliwym przeanalizowaniu problemów stojących przed organizatorami i uczestnikami postanowiliśmy kontynuować „VIII Ogólnopolską Zimową Senioriadę, Rabka-Zdrój 2021” w zmodyfikowanej, zdalnej formule. Szczególnym celem „ZDALNEJ” SENIORIADY było zdobywanie nowych doświadczeń organizacyjnych w czasie pandemii.
4 lutego 2021 roku w obecności Burmistrza Rabki-Zdroju Leszka Świdra i urzędującego Członka Zarządu Powiatu Nowotarskiego Karola Skrzypca organizatorzy:Elżbieta Szarawara, Małgorzata Kaznowska i Marek Szarawarski uroczyście zapalili znicz a następnie wszyscy uczestnicy spotkania wygłosili tradycyjną formułę otwarcia.
W „VIII Ogólnopolskiej Zimowej Senioriadzie na Podhalu, Rabka-Zdrój 2021 – on-line” udział wzięli seniorzy z następujących miejscowości: Andrychów, Bytom, Kielce, Lublin, Miechów, Myszków, Nowy Sącz, Spytkowice, Tychy, Wiedeń, Wojkowice, Rabka-Zdrój.

Szczegółowe relacje z „VIII Ogólnopolskiej Zimowej Senioriady na Podhalu, Rabka-Zdrój 2021 – on-line” znajdziecie :::TUTAJ, czyli na:
http://www.u3w.rabka-net.pl/senioriada2021.html


8 marca - Do odważnych świat należy

… i tak też się stało. Mimo obostrzeń, grupa odważnych członków naszego Stowarzyszenia spotkała się na wspólnym świętowaniu Dnia Kobiet. Jedynym mężczyzną, który nas nie zawiódł był nasz Starosta – za co należą mu się osobne podziękowania. Grupa teatralna pod kierunkiem Ani Rodzik uświetniła spotkanie występem związanym tematycznie z Dniem Kobiet. 

Kto nie był, niech żałuje – bo spędzony wspólny czas uwieczniony :::na zdjęciach przejdzie do historii. Dziękujemy odważnym -

zarząd i organizatorki RUTW.


Deklarację udziału w „VIII Ogólnopolskiej Zimowej Senioriadzie na Podhalu, Rabka-Zdrój 2021 – on-line” zgłosiły organizacje seniorów z Polski i z Wiednia.
Po otrzymaniu sprawozdań będziemy od 25 marca wysyłali do uczestników tej imprezy „paczki” zawierające: statuetki za udział, pamiątkowe medale, okolicznościowe kartki oraz inne dokumenty.
Do 19 marca 2021 zapraszamy pensjonaty, sanatoria, lokale gastronomiczne i inne zakłady do składania materiałów promocyjnych.
Forma papierowa (max. 15 sztuk, nie większych od A-4) w biurach:
•  MOK, ul. Chopina 17 od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15 
•  RUTW, ul. Orkana 47 (willa „Warszawianka”) w poniedziałki 11:30 - 12:30, 
w środy i piątki 11:00 - 12:30.

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
Marek Szarawarski


Wykłady online

Anna Mlekodaj - pod poniższym linkiem znajdą Państwo moje miniwykłady, które przygotowuję m.in. z myślą o Państwu, a są one także emitowane przez Radio Alex. Jeśli zechcą Państwo z nich skorzystać, wystarczy kliknąć poniższy link, przewinąć nieco stronę i kliknąć w wybraną audycję.
https://wierchy.info/wierchy/

Życzę zdrowia i byle do wiosny!
 Anna Mlekodaj

Katarzyna Ceklarz -


Mimo wszystko – udało się.
26 stycznia br., zachowując narzucony reżim sanitarny, Zarząd oraz członkowie chóru Cantabile wraz z dyrygentką Zosią Zborek spotkali się w siedzibie RUTW na tradycyjnym, corocznym kolędowaniu.

Po trzymiesięcznej przerwie w pracy chóru koleżanki miały okazję spotkania i wspólnego śpiewania. Niestety, w tym roku nie odbył się żaden koncert kolęd z wiadomych powodów. W miłej i jeszcze świątecznej atmosferze, przy herbacie i świątecznych, domowych wypiekach była okazja kontaktu w tym nieprzyjaznym dla nas okresie epidemii.

Dziękujemy wszystkim za przybycie, a o losach chóru decyzja zapadnie w późniejszym terminie.


Drodzy słuchacze,
Uniwersytet Warszawski zaproponował darmowe kursy o tematyce;
1.Ekonomia 
2.Podstawy języka angielskiego.
Kursy odbywać się będą w formule zdalnej. Od uczestników wymagany będzie jedynie dostęp do komputera i Internetu. Zajęcia prowadzone będą przez kadrę akademicką i zwieńczone zostaną uzyskaniem imiennych certyfikatów.
Chętni proszeni są o zgłaszanie uczestnictwa pod nr tel. RUTW, na pocztę uniwersytetu lub na mój nr telefonu 723 799 542 
do 10 stycznia 2021 r.

Ela Szarawara


Ślad ołówka

Pięcioro naszych studentów uczestniczyło w warsztatach plastycznych "Ślad ołówka". Organizatorem zajęć była Fundacja "Prowincjonalna", realizująca projekt inicjatyw w obszarze ekonomii społecznej. Warsztaty prowadził Piotr Kolecki. Zajęcia były bezpłatne, a uczestnicy otrzymali zestaw materiałów i przyborów wykorzystywanych podczas warsztatów.

Zajęcia obejmowały takie zagadnienia jak kierunki, proporcje, światło i cień w rysunku. Tematyka prac była zróżniciwana, od "zabawy ołówkiem i gumką", przez studium martwej natury po rysunek wybranego zabytku rabczańskiej architektury. Kilka wybranych prac wykorzystana zostanie w przygotowywanych przez Fundację kartkach pocztowych, które dostepne będą podczas imprezy Dawnej Rabki Czar.

Zajęcia odbywały się od października do grudnia 2020 roku i finansowane były ze środków przekazanych przez Operatora Programu Grantowego w ramach projektu „Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – Subregion Podhalański” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego


Kilka zdjęć w :::GALERII 


Mikołaj w akcji – „Zbieramy dla Janka”

Jak co roku słuchacze naszego UTW wzięli udział w akcji „Bieg Mikołajów”. 09 grudnia br. grupa Nordic Walking przy wsparciu innych członków UTW podjęła wyzwanie pokonania dowolnego dystansu. Podczas tego marszu zebraliśmy datki na konto zrzutka.pl/zwz5ay przeznaczone na rehabilitację, rewalidację oraz zakup niezbędnego wyposażenia dla Janka, wspomagając tym samym piękną inicjatywę podjętą przez Zespół Szkół przy Śląskim Centrum Rehabilitacyjno – Uzdrowiskowym im. dr. Adama Szebesty w Rabce – Zdroju i Urząd Miejski. Pełna fotorelacja w naszej galerii , a także na stronie rabka.pl, Gorce 24 i na Fb #mikołajwakcjizbieramydla janka.

es            

Fotorelacja M.Kaznowskiej w :::GALERII


Impresje gorczańskie
Sekcja plastyczna słuchaczy Stowarzyszenia RUTW w ramach grantu z Urzędu Miejskiego w Rabce – Zdroju „ Muzy sprzyjają seniorom”, pod opieką Jana Koleckiego przygotowała wystawę prac pt. „ Impresje gorczańskie” i „ Z Viwaldim przez Rabkę, czyli cztery pory roku” . 

Wystawę współfinansowaną ze środków Urzędu Miejskiego, można oglądać w siedzibie RUTW w godzinach otwarcia biura, 
a także w naszej :::GALERII  (zdjęcia Jan Ciepliński). 


ABC technologii, czyli jak sprytnie być online
Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej zorganizował kolejne spotkanie z cyklu Srebrne Debaty KIGSu pt.: „ABC technologii, czyli jak sprytnie być online”. Debata odbyła się 9 listopada 2020r.
Było to kolejne wydarzenie z cyklu Srebrnych Debat, zaplanowanych w roku 2020, podejmujących ważne społecznie tematy związane z pokoleniem silver.
Pełen zapis wideo z debaty dostępny jest pod linkiem: https://abcsenior.com/abc-technologii-czyli-jak-sprytnie-byc-online/
A tu :::INFORMACJA PRASOWA (pdf)   


Namaste,
Szanowni Państwo, drodzy Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rabce-Zdroju, całym sercem, myślami i modlitwą jestem z Państwem.
Wierzę, że wszyscy przetrwamy ten trudny okres. Chciałbym w jakiś sposób dodać wszystkim Państwu otuchy i prosić, abyście się nie poddawali. Nie jestem medykiem i dlatego wsparłem się autorytetem.
W załączniku przesyłam Państwu przeredagowany i skrócony list - wywiad z profesorem Ryszardem Rutkowskim.
Ufam, że dla wszystkich Państwa będzie on dodatkowym źródłem wiary i optymizmu.
Pamiętajmy, nigdy nie możemy tracić nadziei, jesteśmy odpowiedzialni za nasze życie i tworzenie szczęścia.
Niechaj Opatrzność ma Państwa zawsze w dobrej opiece.
Życzę Państwu pomyślności i uśmiechu na każdy dzień.
Łączę serdeczności i uszanowania
Włodzimierz Musiał-Radziejewski - humanista, miłośnik kultury Indii

:::tekst listu


Gdański UTW udostępnił nam link do swoich wykładów, z poprzedniego semestru: https://gutw.ug.edu.pl/oferta_gutw/wyklady_-line
Znaleźć tam można interesujące wykłady o Gdańsku, operze, z historii sztuki, a także praktyczne porady związane z nowoczesnymi technologiami.

 


Polecamy spacer Śladami braci Różewiczów.


Informacja dla chóru "Cantabile"
Od dnia 19 października br. zawiesza się do odwołania zbiorowe próby chóru.
W każdy poniedziałek w godz.16.00-18.00 Pani Zosia Zborek będzie prowadziła warsztaty muzyczne i indywidualne przygotowania chórzystek do repertuaru pieśni patriotycznych.
Informacja dla grupy plastycznej
Pan Jan Kolecki również będzie prowadził indywidualne zajęcia dla osób przygotowujących obrazy na zaplanowane wernisaże.
Zajęcia pana Piotra Koleckiego są zawieszone do odwołania.

Zarząd RUTW


Osoby, które chcą wziąć udział w "Kweście na renowację grobów żołnierzy", proszone są o kontakt z p. Stanisławem Kiersztynem, tel. 600 642 172.


Za nami IV Rajd im. Juliana Kawalca

Około dwudziestu osób, w większości słuchaczy uniwersytetu ruszyło na wędrówkę z Parku Zdrojowego w Rabce-Zdroju na Krzywoń. W miejscu startu, na placu "Pod Grzybkiem", powitała wszystkich uczestników w imieniu organizatorów prezes Elżbieta Szarawara, a Beata Śliwińska przypomniała historię rajdu. Jego celem jest upamiętnienie Honorowego Obywatela Rabki-Zdroju, pisarza, autora słynnej "Harfy Gorców", poety i publicysty Juliana Kawalca, przez lata związanego z uzdrowiskiem. Pierwszy rajd odbył się w 2016 roku, w 100 rocznice urodzin pisarza, przypadającą na 11 października. Wtedy też w Parku Zdrojowym otwarto alejkę jego imienia.

W drodze na Krzywoń uczestnicy rajdu zatrzymali się obok domu Juliana Kawalca, gdzie wspominali poetę i dr. Jerzego Żebraka.

Organizatorami rajdu byli: Rabczański Uniwersytet Trzeciego Wieku i Urząd Miejski w Rabce-Zdroju.

Zdjęcia: Piotr Kuczaj, Jan Ciepliński, archiwum RUTW

:::fotorelacja


Drodzy słuchacze,
biorąc pod uwagę niewielką liczebność grup /5-8 osób/,zajęcia będą się odbywać zgodnie z harmonogramem przy zachowaniu zasad DDM /dystans, dezynfekcja, maseczki/. Decyzja o udziale w zajęciach należy do każdego uczestnika na własną odpowiedzialność.
Informujemy, że 
- od 12.10 /poniedziałek/ próby chóru odbywać się będą w grupach sekcyjnych- soprany o godz.16.00, soprany o godz.17.00.
- Gimnastyka z elementami tańca od 09.10 /piątek/, 
- gimnastyka z elementami jogi od 13.10 /wtorek/, 
- warsztaty „Ślad ołówka” od 07.10 /środa/, 
- lektorat języka angielskiego od 08.10. /czwartek/. 
- Warsztaty plastyczne i aerobik w wodzie – kontynuacja w tym samym terminie.
O inauguracji roku akademickiego można przeczytać informację na stronie gorce24.pl i stronie rabka.pl 

W imieniu Zarządu RUTW
Elżbieta Szarawara


Czasem musi być Walne – tak wynika ze Statutu


PS. Na zdjęciach uwiecznił uroczystość tego popołudnia Jasiu Ciepliński – wielkie dzięki -  MK.          :::zdjęcia
i choć lekko spóźnione – ale czas taki – 29 września 2020 r. przy licznej obecności naszych członków, za co wielki ukłon w stronę przybyłych, rozpoczęliśmy nowy rok akademicki 2020/2021 wspólnym odśpiewaniem Gaudeamus Igitur przy mocnym wsparciu naszych Cantabilistek pod dyrekcją Zosi Zborek wraz z zaproszonym gościem panem burmistrzem Leszkiem Świdrem. Krótki koncert chóru utworów ludowych, nie pomijając naszych granicznych sąsiadów, uświetnił uroczystość. Zebranym członkom powitanym przez Prezesa RUTW zostały przedstawione sprawozdania za miniony rok: merytoryczne, finansowe i Komisji Rewizyjnej. Zebranie otworzyła nasza koleżanka senior Grażyna Lysy, a przewodniczącą i zarazem prowadzącą była Beata Śliwińska. Zarząd otrzymał absolutorium, a 5 Uchwał przyjęto jednogłośnie. Wszystko, mimo napiętego programu, poszło sprawnie, za co pochwalił nas sam pan Burmistrz. Plan pracy na aktualny rok przedstawiła wiceprezes, ale realizacja uzależniona będzie od fal nasilenia pandemii. 
Życzmy sobie zdrowia i chęci działania, no i odwagi – bo do takich świat należy. 

Małgorzata Kaznowska


Warsztaty muzyczno-plastyczno-brydżowe


::: zdjęcia

Słuchacze Stowarzyszenia Rabczański Uniwersytet Trzeciego Wieku w dniach 15-17 września 2020 r. przebywali w Ośrodku PCK w Mszanie Dolnej na warsztatach muzyczno-plastyczno-brydżowych. Częściowy koszt pobytu został sfinansowany przez MKPiRPA.
W przerwach zajęć artystyczno-brydżowych uczestnicy warsztatów skorzystali z kilkugodzinnych zajęć poświęconych prawidłowym spacerom z kijkami /Nordic Walking/ jako formie alternatywnego sposobu wolnego czasu dla osób 60+ zapobiegającego nieprawidłowej postawie, schorzeniom kręgosłupa, a także jako sposób walki z nałogami. Ponadto dr Lidia Matysiak przeprowadziła 2-godzinną pogadankę o zdrowym stylu życia wolnym od wszelkich uzależnień, tj. lekomanii, nikotynizmu i alkoholizmu , czyli uzależnień dotykających osób w szczególności starszych i dotkniętych samotnością. 
Chórzystki śpiewały od świtu do kolacji z przerwą na śniadanie i obiad, brydżyści grali od śniadania do nocy, plastycy malowali co ciekawsze krajobrazy. 
Pogoda dopisała, było z kim i gdzie spacerować i co malować, a pani kucharka żywiła nas po królewsku, za co serdecznie dziękujemy. 

Nauki nigdy dość
Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku nie zwalnia tempa szkoleń, na które i nasz RUTW dostaje zaproszenia. Skorzystały tym razem z warsztatów panie prezes Elżbieta Szarawara i wiceprezes Krystyna Wojdyło, a ja mimo, że na etacie kierowcy, nie ominęłam żadnego wykładu. Temat niby czytelny dla każdego „Akademia lokalnego animatora aktywności seniorów”, ale nie było ani lekko, ani łatwo choć przyjemnie. Celem było podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności liderów organizacji seniorskich w zakresie merytorycznych i organizacyjnych aspektów animowania działalności edukacyjnej dla seniorów na szczeblu lokalnym. 
Tematyka obejmowała:
  • Organy wewnętrzne w NGO’s (zadania walnego zebrania zarządu i komisji rewizyjnej; wzajemne relacje pomiędzy ww. organami; dokumentacja w stowarzyszeniu; regulaminy).
  • Formalnoprawne aspekty związane z funkcjonowaniem NGO’s (statut i dostosowanie go do znowelizowanej ustawy o stowarzyszeniach; sprawozdawczość; odpłatna i nieodpłatna działalność statutowa; zmiany dot. RODO; zatrudnienie w NGO’s; umowy o dzieło i zlecenia, TARCZA ANTYKRYZYSOWA DLA NGO – terminy składania sprawozdań ulgi podatkowe itp.
  • Pozyskiwanie środków na działalność statutową (źródła pozyskiwania; zasady konstruowania wniosków o dofinansowanie; realizacja projektu; rozliczanie projektu, pomoc finansowa z Programu Wsparcia Doraźnego Organizacji Pozarządowych w Zakresie Przeciwdziałania Skutkom COVID-19.

Czas wypełniony był po brzegi wykładami - nawet czasem miałyśmy już wyprane mózgi i tak zwany koniec przyswajania wiedzy, ale sytuację ratował pan KUCHARZ, który karmił nas po królewsku regenerując strawą nasze wycieńczenie ogólnoustrojowe. 
Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i na następne piszemy się już dzisiaj. 

Małgorzata Kaznowska


Zawiadomienie o Walnym Zebraniu Członków, 
rozpoczęciu roku akademickiego 2020/2021 
połączone z występem chóru Cantabile Stowarzyszenia Rabczański Uniwersytet Trzeciego Wieku


Zebranie odbędzie się  
UWAGA! zmiana terminu i miejsca Zebrania.
 
Aktualny termin i miejsce: 
WTOREK, 29 września, godz.16.15, drugi termin:16.30, Sala Obrad w Urzędzie Miejskim
.

Porządek zebrania:

1. Otwarcie zebrania.
2. Wybór prezydium WZC- przewodniczącego i sekretarza.
3. Zatwierdzenie porządku zebrania.
4. Wybór Komisji Uchwał i Wniosków.
5. Sprawozdanie finansowe i bilans za rok 2019 –skarbnik Zofia Chuda.
6. Sprawozdanie merytoryczne za rok akademicki 2019/2020 –prezes Elżbieta Szarawara
7. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej za rok akademicki 2019/2020 – przewodnicząca Izabela Mateja.
8. Dyskusja nad przedstawionymi materiałami.
9. Podjęcie uchwał dotyczących przedstawionych sprawozdań.
10. Podjęcie uchwały w sprawie absolutorium dla Zarządu za rok akademicki 2019/2020.
11. Przedstawienie planu pracy na rok akademicki 2020/2021 – wiceprezes Krystyna Wojdyła.
12. Sprawy bieżące i wolne wnioski.
13.Koncert chóru Cantabile – pieśni ludowe „Na swojską nutę”.

Przypominamy, że udział w WZC jest statutowym obowiązkiem Członków Stowarzyszenia. W przypadku braku quorum ogłasza się drugi termin na 28.09.2020 r., godz.14.00. Proszę o punktualne przybycie.

 

Uwaga!
W związku z sytuacją epidemiczną ewentualna nieobecność na Walnym Zebraniu będzie uznana za usprawiedliwioną. Zgodnie z zapisami §22 Statutu uchwały Walnego Zebrania ogłoszonego w drugim terminie będą uznane za prawomocne niezależnie od liczby członków biorących udział w zebraniu.

Informuję, że od 01 października rozpoczynamy zajęcia: aerobik w wodzie, gimnastyka z elementami jogi, warsztaty muzyczne, warsztaty plastyczne- terminy tych zajęć bez zmian.
Gimnastyka z elementami tańca, lektorat języka angielskiego - po uzgodnieniu terminu. 
Terminy wykładów zostaną ustalone w możliwie najbliższym terminie - po odwołaniu obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią.

Prezes Zarządu
Elżbieta Szarawara


Komunikat 
Zapisy na nowy rok akademicki 
przyjmowane będą od 21 września w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 11-13 
w siedzibie Stowarzyszenia, ul. Orkana 47.



Minione wydarzenia roku akademickiego 2019/2020