Rok akademicki 2013/14


Skończyły się wakacje…..

   Tegoroczne wakacje spędzaliśmy bardzo aktywnie. Spotykaliśmy się na wspólne spacery po Rabce, robiliśmy turystyczne wypady w Gorce i Beskid Wyspowy, byliśmy na dwóch wycieczkach – w Szczawnicy i Krynicy.
   We wrześniu byliśmy na dwutygodniowych wczasach nad morzem w Pogorzelicy, w ośrodku, który znaliśmy z wakacji ubiegłorocznych.
Dwa tygodnie minęły szybko. Piękna pogoda, dobre warunki zakwaterowania i wyżywienia ,miłe towarzystwo, liczne rozrywki były źródłem naszego doskonałego samopoczucia.


zdjęcia w :::GALERII

   Obowiązkowymi punktami programu każdego dnia były gimnastyka i spacer. Prawie wszyscy wczasowicze z Rabki-Zdroju brali udział we wspólnej gimnastyce prowadzonej przez animatorkę Anię. Garstka zapaleńców gimnastykowała się też o świcie , na brzegu morza pod kierunkiem Teresy Wideł. Spacery odbywały się wzdłuż plaży, po lesie, nadmorskimi deptakami. Z kijkami lub bez. Nie mogło też zabraknąć kąpieli słonecznych , a także kąpieli w zimnym morzu.
   O nasze rozrywki dbała, wybrana na starościnę grupy, Zosia Urbanik. Zorganizowała nam trzy wycieczki – do Międzyzdrojów, Kołobrzegu i Kamienia Pomorskiego. W Międzyzdrojach zwiedziliśmy ich sławne centrum. Każdy z nas przeszedł się molem i Aleją Gwiazd. Odwiedziliśmy też zagrodę żubrów w  Wolińskim Parku Narodowym  , wspięliśmy się na dwa wzniesienia z punktami widokowymi, skąd podziwialiśmy bezkresne morze i klifowe wybrzeże. Zrobilismy tez spacer nad Jezioro Turkusowe, którego woda ma piękny zielono-niebieski kolor.  Wycieczka do Kołobrzegu składała się z dwóch części – zwiedzanie ogrodów w Dobrzycy oraz zwiedzanie miasta. Ogrody urzekły nas aranżacją. W Kołobrzegu grupa śmiałków zdecydowała się na wypłynięcie statkiem w morze, mimo silnego wiatru i wysokich fal. Pozostała część grupy wybrała się na spacer deptakiem i zwiedzanie Starówki. Trzecia wycieczka umożliwiła nam obejrzenie słynnych organów w katedrze w Kamieniu Pomorskim oraz wysłuchanie koncertu organowego. Toccata  i fuga d-moll J.S. Bacha zrobiła na nas duże wrażenie.
   Oprócz tych wycieczek, ciekawscy słuchacze naszego UTW organizowali w niewielkich grupkach wypady do Trzęsacza, Trzebiatowa, Niechorza. W Trzęsaczu oglądali ruiny zabranego przez morze kościółka, w Niechorzu latarnię morską, motylarnię, park miniatur polskich latarń morskich, w Trzebiatowie pałac i katedrę.
   Wieczory upływały nam na wesołych pogaduszkach, śpiewie i tańcach. Organizatorzy zapewnili nam zabawy taneczne, ogniska i karaoke.
   Do domów wróciliśmy opaleni i w dobrej kondycji. J możemy już nucić : „już za rok wakacje…..”


Zapraszam do udziału a także sponsorowania Międzynarodowego Konkursu z patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej 
BAJKA I LEGENDA ŚWIATA W ŻYCIE NAM SIĘ WPLATA
 
  
:::więcej na stronie projektu

Konkurs ma za zadanie przypomnienie młodemu pokoleniu naszych wspaniałych legend, baśni i bajek w szeroko rozumianej formie prac plastycznych czy twórczości literackiej. Chcemy zwrócić uwagę na ich wartość  i wpływ na nasze życie.
Szczególnie zachęcam do współpracy Muzea, Biblioteki czy szkoły - chcemy wydać album pokonkursowy zawierający najciekawsze prace. 

Prace można nadsyłać do 30 września 2014r
Już nadesłane prace można podziwiać i oceniać na:
http://www.egminy.eu/wystawy, filtr/category/12.html


"Szlakiem polskich uzdrowisk"

Kolejna wycieczka "Szlakiem polskich uzdrowisk" wiodła od Krynicy poprzez Muszynę, Żegiestów do Piwnicznej.
Pobyt w Krynicy zaczęliśmy od wyjazdu kolejką linową na Jaworzynę Krynicką. Oczekiwaliśmy pięknych widoków, niestety gęste mgły przesłoniły wszystko wokoło. Zrobiliśmy więc tylko mały spacer do schroniska i kapliczki św. Jana Pawła.
Na dole w zdroju pogoda była zdecydowanie lepsza. Spacerowaliśmy po deptaku, oglądaliśmy piękne stare wille, zachwycaliśmy się wspaniałymi aranżacjami kwiatowymi. Był też czas na wyjazd kolejką na Górę Parkową, odwiedzenie muzeum Nikifora, wypicie małej czarnej w kawiarnianym ogródku, skosztowanie krynickich wód mineralnych.
W Piwnicznej obejrzeliśmy jej centrum, deptakiem doszliśmy do Pijalni Artystycznej, gdzie można było posmakować Piwniczankę. Przyglądaliśmy się rwącemu nurtowi Popradu oraz zielonym wzgórzom wokół miasteczka.

zdjęcia w :::GALERII


Podziwiamy cuda architektury i natury Pienin

24 lipca – od rana pada deszcz, zaniepokojone koleżanki z Mszany Dolnej dzwonią, czy aby wycieczka się odbędzie. Oczywiście , dla nas nie ma przeszkód. Mamy przygotowane warianty również na taką ewentualność. Tym razem wycieczką zorganizowały koleżanki: Władysława Dyda i Urszula Jeleń.

Wędrówkę rozpoczynamy od uczczenia pamięci ks. Józefa Tischnera, zapalając znicze na Jego grobie w Łopusznej. Kolejna trasa – Dębno. Tu zwiedzamy perełkę naszej architektury- drewniany kościółek – zabytek klasy zerowej, zbudowany w XIV wieku. Przewodniczka uświadamia nam, porównując do czasów przed wyprawa Krzysztofa Kolumba, jak w odległych dla nas czasach świątynia już funkcjonowała na Podhalu. Kościółek nieustannie pełni funkcje sakralną dla parafian z Dębna, doskonale strzeżony nowoczesnymi urządzeniami elektronicznymi.

Kolejny etap wycieczki to Szczawnica- perła uzdrowisk, przyciągająca wczasowiczów i kuracjuszy. Kierujemy się na trasę prowadzącą do wąwozu Homole. Wspinamy się w górę wzdłuż rwącego potoku. Mokro i ślisko, więc zachowujemy szczególna ostrożność. Piękny „dziewiczy krajobraz” wynagradza nasze trudy. Docieramy na szczyt w niepełnym składzie. Część grupy wybrała inny wariant turystyczny- wspinaczkę na Sokolicę, inni spacer do Leśnicy na Słowacji. Na szczycie przepiękna panorama Pienin z widokiem na Jaworki. Odpoczynek na kawę i większość z nas decyduje się zjechać wyciągiem krzesełkowym w dół.



         
::: FOTORELACJA
W Szczawnicy mamy trzy godziny wolnego czasu. Spacerujemy alejkami pięknego parku, promenadą wzdłuż rzeki Grajcarek, podziwiamy dokonania uzdrowiska w ostatnich latach. Większość z nas zamawia w restauracjach placki ziemniaczane – mocno i wyraziście promowane w różnych miejscach miasta.

O 17:00 wyruszamy do Rabki-Zdroju.

Następna wycieczka zaplanowana jest do Krynicy. Do zobaczenia na kolejnej trasie turystycznej. RUTW jest również aktywny w czasie wakacji.

Nasze letnie wędrowanie - Gorce

             :::więcej zdjęć

Seniorzy dzieciom                     

10 lipca w ogrodzie Śląskiego Centrum Rehabilitacyjno- Uzdrowiskowego im. dr A. Szebesty dzieci sanatoryjne świetnie bawiły się uczestnicząc w grze terenowej pod hasłem "Śladami Lassego i Mai". Gra ta została przygotowana przez nauczycieli sanatoryjnych w ramach trwającego w Rabce Festiwalu "Lato z ksiązką". Kilkuosobowe drużyny dziecięce miały za zadanie przejść przez 5 stanowisk, na których czekały na nie zadania do rozwiązania, tematycznie związane z książeczką o przygodach Lassego i Mai.
W prowadzeniu gry uczestniczyli, jako wolontariusze, członkowie naszego uniwersytetu. Było wesoło, kolorowo. W opiece nad młodszymi dziećmi pomagali uczniowie  gimnazjum  poprzebierani za bohaterów dziecięcych książeczek.


                                                       :::fotorelacja


Nie siedź w domu, weź kijki i chodź z nami na wycieczkę

Wakacje to świetny czas, by pójść z przyjaciółmi na wycieczkę. Grupa osób z naszego  UTW, to robi. W lipcu byliśmy już na górach Paproć, Modyń, uczestniczyliśmy też w rajdzie Nordic Walking w rezerwacie na Czerwonym Borze. Dołącz do nas!

:::Zobacz galerię naszych wypraw    


Radosne zakończenie Roku Akademickiego 2013/2014

Tradycyjnie już, bo po raz trzeci Rabczański UTW zakończył Rok Akademicki Dniami Seniora 14-15 czerwca br. DZIEŃ PIERWSZY- SPOTKANIE Z KULTURĄ dał okazję do wyróżnienia i nagrodzenia Laureatów Konkursu literacko –plastycznego „Seniorzy- dzieciom, rabczańskie opowieści dla wnuków”.

               :::więcej              Fotorelacja w :::GALERII


W dniach 2-4 czerwca 2014r. byliśmy w Mszanie Dolnej. 

Jak co roku, uniwersytecki chór „Cantabile" uczestniczył  w wyjazdowych  warsztatach muzycznych. Tym razem warsztaty odbywały się w dn.2.06 – 4.06  w Mszanie Dolnej , w pięknie położonym u stóp góry Lubogoszcz ośrodku PCK. Do chórzystek dołączyła grupka studentów , sympatyków chóru.

               :::więcej              Fotorelacja z pobytu w :::GALERII 


VI Ogólnopolska Olimpiada Sportowa 
Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych 
„Trzeci wiek na start”

Po raz szósty 24 maja do Łaz zjechali się z całej Polski aktywni studenci 50+ na Ogólnopolską Olimpiadę Sportową Seniorów. W zmaganiach sportowych wzięło udział ponad 850 zawodników z 48 uniwersytetów z kraju oraz z Austrii i Słowenii ( w I olimpiadzie udział brało 120 zawodników z 9 uniwersytetów), a także bardzo liczna grupa kibiców. Nad Zalewem „Mitręga” zgromadziło się ponad 1500 osób. Olimpiadę rozpoczęto tradycyjnie już przemarszem reprezentacji poszczególnych uniwersytetów, zapaleniem znicza i odśpiewaniem specjalnie na tę okazję skomponowanym hymnem „(…)rekord za rekordem pada. olimpiada, olimpiada, młodość seniorami włada(…)”

Po oficjalnej ceremonii otwarcia rozpoczęły się zmagania sportowe.

Nasz rabczański uniwersytet uczestniczył w Olimpiadzie po raz trzeci, „wystawiliśmy” 21 zawodników w następujących konkurencjach:

- zawody pływackie – Elżbieta Kossek, Jerzy Serafin,
- bieg na 200 m –
Maria Górnicka-Orzeł, Stanisław Szarawara,
- bieg na 60 m - Ewa Kisiel, Irena Ślusarczyk,
- pchnięcie kulą – Ewa Rypel, Jan Kwaśniewski,
- strzelectwo – Zofia Urbanik, Edward Urbaniak,
- tenis stołowy
Zofia Pietruszka,
-
tenis ziemnyMarek Szarawarski,
- wyścig rowerowy – Maria Tobiczyk, Maria Zachara,
          Tadeusz Gronkiewicz, Mieczysław Rączka,
- zawody kajakowe
Piotr Sumara,
- turniej boule –
Teresa Wideł,
- turniej brydżowy – Bronisława Sobaś, Elżbieta Szarawara, 
- turniej Rektorów UTW – Anna Wzorek
.

Kapitanem naszej drużyny była Grażyna Lysy.




:::fotorelacja

Zawodników rabczańskich wspierały i dopingowały władze miasta: Burmistrz Ewa Przybyło, Zastępca Burmistrz Robert Wójciak, olimpijka z Lillehammer Michalina Maciuszek i dość liczna grupa naszych słuchaczy.
Rabczański UTW zdobył 1 srebrny medal, a wywalczył go Tadeusz Gronkiewicz w wyścigu rowerowym, zdobyliśmy też punkty w innych konkurencjach.
W klasyfikacji ogólnej zwyciężyli zawodnicy z UTW Gliwice, drugie miejsce zajął UTW ze Zgierza, trzecie UTW Zawiercie. Nie udało się nam zmieścić „na pudle”, ale z całą pewnością nie byliśmy ostatni.
Oprócz zawodów sportowych odbył się Pokaz Sekcji Psów Ratowniczych WOPR z Dąbrowy Górniczej, pokaz walk obronnych. Był też krótki program artystyczny przygotowany przez uczestniczące w zawodach uniwersytety oraz wspólna gimnastyka prowadzona przez Katarzynę Dowbor.
Sportowej rywalizacji, wspaniałej atmosfery, doskonałych humorów, radości ze spotkania
i wspólnego spędzenia czasu nie popsuła nawet pogoda – rano 40° C w słońcu a potem ulewny deszcz i burza. Serdeczne gratulacje dla wszystkich sportowców – seniorów i dla organizatorów – UTW w Łazach. Nasi zawodnicy już rozpoczęli przygotowania do następnej-VII Ogólnopolskiej Olimpiady Sportowej UTW odbywającej się, jak co roku, pod hasłem „Trzeci wiek na start”. Student naszego UTW, biorący udział w zawodach kajakowych, Piotr Sumara udzielił wywiadu dla PANORAMY, podczas którego przytoczył słowa następującego wiersza:

Najlepsze życzenia to marzeń spełnienia,
bo cóż piękniejszego niż właśnie marzenia.
Wiek emerytalny po to jest nam dany,
by realizować niespełnione plany.

Więc nie ma co patrzeć na swą kartę zdrowia,
tylko łykać życie i się delektować.
Brać wszystko, co jeszcze do wzięcia zostało,
póki posłuszeństwa nie odmówi ciało.

es

O Olimpiadzie także na stronach:

http://pytanienasniadanie.tvp. pl/15320404/wideo/olimpiada- seniorow 
http://www.tvp.pl/katowice/ aktualnosci/spoleczne/ olimpiada-dla-seniora/ 15343223/olimpiada-dla- seniora/15343262
http://zawiercie.naszemiasto. pl/artykul/galeria/olimpiada- utw-w-lazach-2014-zdjecia, 2283534,9295626,t,id,zid.html# galeria 
http://www.radio.katowice.pl/ zobacz,4504,Olimpiada- seniorow.html#.U4Ftu3ZurTohttp://zawiercie.naszemiasto. pl/artykul/galeria/olimpiada- utw-w-lazach-2014-zdjecia, 2283764,9305270,t,id,zid.html# galeria


Szanowni Państwo
Stowarzyszenie Willa Decjusza ogłasza III edycję konkursu literackiego. Do udziału zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby z kategorii wiekowej 50+. Temat przewodni to „Moja Polska”. Termin nadsyłania prac: 3 czerwca 2014 r. Szczegółowe informacje odnośnie do formy prac oraz objętości znajdują się na :::stronie Stowarzyszenia. W razie pytań proszę pisać na adres: ziemowit@villa.org.pl
Zachęcamy gorąco do wzięcia udziału! Oprócz nagród książkowych przewidujemy wydanie jesienią publikacji zawierającej nagrodzone i wybrane prace.

wyrazy szacunku łącząc
Ziemowit Jóźwik

Ziemowit Jóźwik
Stowarzyszenie Willa Decjusza
ul. 28 Lipca 1943 17a, 30-233 Kraków

tel.: +48 12 425-36-44 w. 164
fax:
+48 12 425-36-63

www.villa.org.pl


Szlakiem naszych dóbr narodowych

Zwiedzanie kopaln i soli w Wieliczce mamy już za sobą, więc tym razem udaliśmy się do muzeum żup solnych w Bochni.
6 maja - piękna majowa pogoda - sprzyjała nam w podróżowaniu. Drogą przez Mszanę Dolną, a później Myślenice dotarliśmy do Bochni. W kopalni już od 20 lat nie wydobywa się soli, jedynie wykorzystuje się wodę solankową. Muzeum od ubiegłego roku wpisane jest na listę UNESCO. Ma ciekawą historię. Patronką kopalni jest św. Kinga, która , jak głosi legenda, wrzuciła złoty pierścień w miejsce, gdzie miało znajdować się „ białe złoto”.

:::relacja

:::fotorelacja


Wernisaz nr 10
8 marca w Galerii "Pod Aniołem" po raz dziesiąty swoje prace zaprezentowali uczestnicy zajęć plastycznych. "Wydział malarstwa" istenieje od początku działania naszego Uniwersytetu, a "dziekanem wydziału" jest Jan Kolecki.  
Wystawę można oglądać do 13 marca. Swoje pracy wystawili :Maria Ceklarz, Bożena Fons-Stankiewicz, Małgorzata Kaznowska, Władysława Kopytek, Sonia Maryńczuk, Anna
Matuszewska, Jadwiga Osiadacz, Helena Pindel, Maria Świątkowska, Stanisław Urbanik, Danuta Wyrobek.

Zdjęcia w :::GALERII


Dzień Kobiet Niezwykłych
9 marca świętowaliśmy Dzień Kobiet. Hasłem spotkania było : "Cygański tabor". Prawie wszyscy uczestnicy przyszli ubrani w stroje cygańskie. Odbył się konkurs na najlepszy strój. Czteroosobowe jury wytypowało i nagrodziło upominkami najciekawsze stroje cygańskie pań i panów. Następnie Beata Śliwinska powiedziała kilka słów o historii Dnia Kobiet, który wywodzi się z czasów rewolucji francuskiej. Przypomniała też postać kobiety niezwykłej - romskiej poetki Papuszy. 
Uniwersytecki kabaret "Zielono mi" zaprezentował swój nowy program. Występ rozpoczął reżyser Roman Lysy śpiewając wszystkim paniom :"Całuję twoją dłoń madame". Następnie przedstawiono kilka scenek pióra Stefani Grodzieńskiej oraz piosenek zaczerpniętych z trudnego repertuaru Kabaretu Starszych Panów.
Nie obyło się także bez wspólnego śpiewania piosenek związanych z hasłem spotkania, a także opowiadania dowcipów. Było miło, kolorowo, wesoło.

Zdjęcia w :::GALERII


 

 

4 marca 2014 r. Rabczański Uniwersytet Trzeciego Wieku organizuje 
I OGÓLNOPOLSKĄ ZIMOWĄ SENIORIADĘ na PODHALU
RABKA – ZDRÓJ 2014

Ale się działo!
:::
Oficjalny komunikat końcowy I Ogólnopolskiej Zimowej Senioriady (w formacie pdf)
Oto klasyfikacja drużynowa Senioriady:

Miejsce

Miasto UTW

Punkty

1

RABKA-ZDRÓJ

196,0

2

RZESZÓW

187,0

3

GLIWICE

185,0

4

NOWY TARG

184,0

5

JÓZEFÓW

139,0

6

ZAWIERCIE

135,0

7

ŁAZY

113,0

8

NOWYSĄCZ

101,0

9

ANDRYCHÓW

94,5

10

LUBLIN

63,0

11

ZAKOPANE

50,0

12

OŚWIĘCIM

43,5

13

KRAKÓW

25,0

14

PSZCZYNA

24,5

Udało nam się z sukcesem przeprowadzić I Ogólnopolską Zimową Senioriadę na Podhalu! Kto był jej uczestnikiem widział na własne oczy, jak świetnie bawili się Seniorzy z 14. UTW z województw: małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego, lubelskiego i mazowieckiego. Wszyscy podkreślali doskonałą organizację imprezy i atmosferę prawdziwie sportowej rywalizacji połączonej z życzliwością i radością , które na długo pozostaną w ich pamięci.
Z dumą przyjęliśmy pierwsze miejsce w ogólnej klasyfikacji Senioriady. Gratulujemy  naszym Zawodnikom!

Liczne gratulacje i podziękowania, które otrzymaliśmy nie tylko od uczestników imprezy (około 500 osób!), ale również od Władz miast, powiatów i gmin oraz od Marszałka Województwa Małopolskiego potwierdzają zainteresowanie tego typu przedsięwzięciami i umacniają nas w przekonaniu, że warto podejmować  trud służący promocji Rabki – Zdroju i społeczności seniorskiej w naszej Gminie.

 Zdjęcia w :::GALERII


Właśnie minęła 30. Rocznica śmierci znanej rabczańskiej poetki Antoniny Zachary-Wnękowej. Pamiętaliśmy o niej przez cały miniony rok, przybliżając postać i twórczość tej niezwykłej Kobiety na wykładach i w publikacjach na łamach Wieści Rabczańskich i w Biuletynie Seniorzy Razem. 13 lutego jako współorganizator „ posiadów” poświęconych pamięci Poetki, RUTW zorganizował spotkanie z dziećmi sanatoryjnymi na którym nasze Koleżanki czytały „Baśnie spod Gorców” Antoniny Zachary – Wnękowej. Wybór baśni i organizację spotkania zawdzięczmy Krystynie Wojdyle.

więcej zdjęć w :::GALERII


We wtorek 18 lutego odbyło się kolejne „Spotkanie z operą i operetką”. Tym razem kol. Roman Lysy zaprezentował „Wesołą Wdówkę” Franza Lehara. Sala wypełniona była po brzegi. W spektaklu uczestniczyło około 100 osób, brakowało miejsc siedzących. Pomysł organizowania wieczorów muzycznych okazał się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Melomani już proszą o następne spotkanie…


Dla uniwersyteckiego chóru "Cantabile" styczeń był bardzo pracowitym miesiącem. 
W tym okresie, oprócz wystepu podczas noworocznego spotkania  naszego utw , chór dał trzy koncerty dla mieszkańców Rabki - w MOK-u, kaplicy św. Tereski oraz Spółdzielni Mieszkaniowej. Występował także w trzech rabczańskich instytucjach - w Sanatorium im. Szebesty, w Domu Pomocy Społecznej oraz w szpitalu. Na zakonczenie okresu kolędowego uczestniczył w przeglądzie zespołów muzycznych w kościele św. Teresy.

więcej zdjęć w :::GALERII


16 stycznia br odbylo się spotkanie noworoczne słuchaczy RUTW. 

Spotkanie poprzedzone było posiedzeniem Zarządu i Rady Programowej uniwersytetu. Następnie Pani Burmistrz Ewa Przybyło, przecinając wstęgę , dokonała oficjalnego otwarcia  nowego lokalu, w któtym obecnie mieści się nasze biuro. Część nieoficjalną spotkania rozpoczął chór 'Cantabile" wykonując kilka kolęd, po czym nastąpiło wspólne kolędowanie, miłe pogwarki przy kolorowo zastawionych i udekorowanych stołach.

  więcej zdjęć w :::GALERII


Włączamy się  w dniu akcji charytatywnej

Starosta Nowotarski organizuje 22 II br. Bal Dobroczynny połączony z aukcją , z której dochód przeznaczony będzie na wsparcie Stowarzyszania Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Rabce-Zdroju. Jeśli chcecie Państwo przyłączyć się do tej szlachetnej akcji, przynoście do sekretariatu RUTW wartościowe przedmioty typu: obrazy, książki, biżuterię, bibeloty, które przekażemy na aukcję. 
Zbiórkę prowadzimy do  15 II 2014r.


Serdecznie dziękuję studentom, którzy pracowali podczas przenoszenia naszego biura z pomieszczeń UM do budynku MOK-u. Dziękuję za życzliwość, współpracę , zaangazowanie. Dzięki Waszemu wysiłkowi przeprowadzka przebiegła sprawnie. Mozemy się cieszyć z nowego , przestronnego biura będącego wizytówką naszego UTW.
Lista osób uczestniczących w pracach :
Anna Grzebień, Małgorzata Kaznowska, Jan Kwasniewski, Julian Masłowski, Maryla Orzeł-Górnicka, Patrycja Przywolska, Piotr Sumara, Elżbieta Szarawara, Urszula Szczęśniak, Beata Śliwinska, Małgorzata Urbaniak, Edward Urbaniak, Zofia Urbanik, Krystyna Wojdyła

Z życzeniami wszelkiej pomyślności w r 2014
Anna Wzorek


Rabka-Zdrój na ustach wszystkich

W piątek 29 listopada w Krakowie odbyło się III Małopolskie Forum Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Wśród zaproszonych gości, oprócz reprezentantów UTW zrzeszonych w Ogólnopolskiej Federacji Uniwersytetów Trzeciego Wieku, byli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Pracownicy Naukowi krakowskich wyższych uczelni oraz goście najważniejsi Eurodeputowana Róża Thun i Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak – Kamysz. Prezentowany przez nas projekt I Ogólnopolskiej Zimowej Senioriady na Podhalu, Rabka-Zdrój 2014 wzbudził wielkie zainteresowanie, nie tylko zgromadzonych na Sali, ale krakowskich mediów radia , telewizji, prasy. Relacje z tego spotkania zostały już opublikowane.

Złoty Certyfikat „Profesjonalny UTW” odebraliśmy z rąk Ministra Władysława Kosiniaka – Kamysza, Wiesławy Borczyk  - Prezes Federacji UTW i Prof. Zdzisławy Zacłony -  przewodniczącej komisji certyfikacyjnej.

  


Informujemy, że są prowadzone zapisy chętnych na wakacyjny wyjazd do Pogorzelicy
Wyjazd planowany jest na wrzesień 2014. Informacje i zapisy w sekretariacie RUTW.

Rabczański Uniwersytet Trzeciego wieku dla społeczności lokalnej:
  • Uniwersytecka Grupa Działań Lokalnych przeprowadziła 7 grudnia "Spacer badawczy", którego celem było zlokalizowanie w Rabce-Zdroju miejsc nieprzyjaznych osobom niepełnosprawnym, starszym oraz matkom z dziećmi we wózkach. Dwie grupy przeszły przez śródmieście miasta, rozpoznawały te miejsca. Następnie odbyło się podsumowanie "spaceru",rozpoznane miejsca zostały opisane i zaznaczone na planie miasta. Raport ze "spaceru" zostanie przekazany władzom miasta.

  
                                     więcej zdjęć w :::GALERII

  Pełna relacja :::POBIERZ w formacie pdf

  • Nasz Uniwersytet włączył się w akcję „Szlachetna Paczka”. Została wybrana 5-osobowa rodzina. Przygotowaliśmy dla niej 5 pięknych paczek zawierających sprzęt AGD, nowe ubrania, środki czystości, zabawki i słodycze dla dzieci oraz niespodzianki .

  
                                    więcej zdjęć w :::GALERII

Zarząd Rabczańskiego  Uniwersytetu Trzeciego Wieku wraz z działającą przy Uniwersytecie Grupą Lokalnego Działania chce serdecznie podziękować wszystkim naszym Członkom i darczyńcom za pomoc okazaną w zorganizowaniu "Szlachetnej Paczki". Dzięki Państwa wsparciu  udało się nam spełnić prośby rodziny przekazując im wspaniały i bogaty świąteczny prezent.

Poniżej zamieszczamy relację wolontariusza opiekującego się wybraną przez nas rodziną z dostarczenia paczki.

„Drogi Współdarczyńco,

Cieszymy się, że razem z nami zmieniasz świat na lepsze! 
Miłość wyraża się w trafionym prezencie, który nie jest banalnym podarkiem, ale strzałem prosto w serce. Sami wiemy, jak się czujemy, gdy ktoś trafi w nasze marzenia, zwłaszcza kiedy wydają się nierealne. 

[…]

Relacja z dostarczenia i rozpakowywania paczki przez rodzinę:

Dzieci od razu zabrały się do rozpakowywania paczek. Gabrysia wyciągnęła różowy płaszczyk i od razu przymierzała- bardzo się jej podobał. Ola także bardzo ucieszyła się z kozaków które dostała. Zaś Wiktor gdy po rozpakowaniu czwartej paczki znalazł swoje wymarzone korki aż podskoczył ze szczęścia i powiedział że teraz będzie prawdziwym piłkarzem. Dzieci cieszyły się także z przyborów szkolnych. Pani Zosia bardzo pozytywnie zaskoczona ilością rzeczy które otrzymali, lecz najbardziej ucieszyła się na widok odkurzacza i żelazka, które bardzo ułatwią jej życie. Pan Łukasz i Pani Zosia najbardziej ucieszyli się na widok uśmiechów dzieci, które dostały prawdziwe prezenty mikołajkowe na które rodzina nie jest w stanie sobie pozwolić.

Co chce Państwu powiedzieć od siebie rodzina:

Rodzina chciała bardzo serdecznie podziękować za paczkę dzięki której będą mogli mieć normalne Święta w tym roku.”

 

  • Nasi Słuchacze włączyli się w akcję przygotowania i rozprowadzenia kartek świątecznych na rzecz Polskiego Stowarzyszenia Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Zebraliśmy kwotę 5 871,10 zł. Darowiznę przekazaliśmy PSOUU. Wszystkim, którzy brali udział w akcji serdecznie dziękujemy.

Maria Górnicka-Orzeł
Lider Grupy Lokalnego Działania

  

  • 12 listopada 2013 r. "Spotkanie z operą i operetką". Tym razem obejrzeliśmy filmową wersję opery G. Bizeta "Carmen" w wykonaniu Królewskiego Teatru w Londynie. Przygotowaniem projekcji filmu oraz przygotowaniem wprowadzenia zajął się Roman Lysy. Wypełniona po brzegi sala MOK świadczyła o dużym zainteresowaniu słuchaczy RUTW i mieszkańców Rabki-Zdroju. Na uwagę zasługuje piękna dekoracja wykonana przez Małgorzatę Kaznowską.

   

  • 10 listopada 2013 r. "Lekcja Śpiewania " - spotkanie z okazji Święta Niepodległości. Program obejmował koncert uczelnianego chóru oraz wspólne śpiewanie pod hasłem "Raduje się serce, raduje się dusza...". Na tę otwartą imprezę przybyło tak dużo osób, że brakowało krzeseł oraz przygotowanych dla uczestników śpiewników z tekstami pieśni patriotycznych.

   
                                      więcej zdjęć w :::GALERII

  • 7 listopada 2013 r. występ Chóru "Cantabile dla chorych przebywających na oddziale ZOL rabczańskiego szpitala. Chorzy bardzo ciepło przyjęli chórzystki,  a widoczne na ich twarzach uśmiechy były wielką nagrodą dla śpiewających.

   

  • 29 października 2013 r. udział Chóru "Cantabile" w obchodach Dnia Seniora w Domu Pomocy Społecznej w Rabce. Chór wykonał kilkanaście pieśni ludowych, następnie było wspólne śpiewanie ogólnie znanych piosenek oraz poczęstunek dla pensjonariuszy i gości.

  


Szanowni Państwo. 
Rabczański Uniwersytet Trzeciego Wieku w tegorocznej IX edycji konkursu „Kryształy Soli” został zakwalifikowany do półfinału w kategorii Edukacja i Nauka.

Nagroda „Kryształy Soli” ustanowiona została w 2005 roku w celu wzmacniania wizerunku organizacji pozarządowych, popularyzowania „dobrych praktyk” oraz promowania działań najlepszych organizacji. Statuetka „Kryształy Soli” jest wyrazem uznania samorządu województwa dla tych wszystkich, którzy poświęcają swój czas dla budowania wspólnego dobra. Nagrodą tą Marszałek Województwa Małopolskiego chce uhonorować pracę, trud i zaangażowanie organizacji pozarządowych w rozwój naszego regionu.W tym roku konkurs został ogłoszony po raz dziewiąty i w tej edycji po raz pierwszy wybrana zostanie organizacja najpopularniejsza i ciesząca się największym zaufaniem wśród mieszkańców województwa, która otrzyma tytuł „Laureata Nagrody Internautów – Konkursu Kryształy Soli”.


Park - Twoje zdanie się liczy

::: Raport z akcji


W związku z końcem kadencji pełnienia funkcji
Prezesa Rabczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

wszystkim
Osobom, Instytucjom i Sponsorom

składam serdeczne podziękowanie
za współpracę, życzliwość, przychylność i wsparcie.
Życzę wielu sukcesów w pracy zawodowej, dużo zdrowia i pomyślności w życiu osobistym.

Z wyrazami szacunku
Lidia Sołowińska

 

2 .10. br  odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Uniwersytetu. 
  
Ustępujące władze otrzymały absolutorium za okres październik 2009 - październik 2013. 

Na lata 2013 – 2017 wybrano nowe władze uniwersytetu :
Anna Wzorek - prezes
Beata Śliwińska -wiceprezes ds. strategii i promocji
Elżbieta Szarawara - wiceprezes ds. edukacji.
Krystyna Wojdyła - sekretarz
Urszula Szczęśniak - skarbnik
Grażyna Lysy - członek ds. sportu i rekreacji
Małgorzata Kaznowska - członek ds. projektów

Komisję Rewizyjną tworzą:
Roman Lysy
Piotr Sumara
Stanisław Urbanik


Jesienna podróż po pięknej ziemi limanowskiej, myślenickiej i krakowskiej.

10 X 2013r. ( czwartek) piękne Babie lato – pola i lasy zalane słońcem. Wyzwala się w nas energia, aby wyruszyć z domu.

Jedziemy na jednodniowa wycieczkę do pobliskich miejscowości- nie wszystkim jednak znanym. Na dworcu wita nas nieoceniony przewodnik beskidzki – Roman Kobak, zaprzyjaźniony z RUTW. Roman niezmordowanie do końca wycieczki nie rozstaje się z mikrofonem. Przekazuje nam swoją bogatą wiedzę o miejscach zaplanowanych do zwiedzania.

Pierwszy etap wycieczki to – Szczyrzyc , gdzie odwiedzamy klasztor cystersów. Brat cysters oprowadza nas, po jakże bogatym w zbiory militarne, wota, a także w inne eksponaty – muzeum. Wyeksponowanajest także tutaj gablota poświęcona W. Orkanowi, który był uczniem gimnazjum prowadzonym przez cystersów. Dowiedzieliśmy się o ogromnej roli zakonu w dziedzinie oświaty, gospodarki rolnej, przetwórczości w tym rejonie.

W klasztorze zobaczyliśmy odsłonięty , cudowny obraz Matki Boskiej Cysterskiej.

Kolejna trasa wiedzie przez Dobczyce, Dziekanowice – Doliną Raby do Niepołomic. Tutaj zwiedzamy zamek królewski- jeden z trzech ( obok Wawelu i Zamku Królewskiego w Warszawie). To właśnie do Niepołomic przybywał często orszak królewski na polowania w Puszczy Niepołomickiej. Bogate w zbiory komnaty zamkowe i historia związana z pobytem królów w tym zamku –to ciekawe dzieje naszej ojczyzny sięgające czasów Piastów.

Dalszy cel naszej wędrówki to „ Koryznówka” w Nowym Wiśniczu, gdzie zwiedzamy Muzeum pamiątek po Janie Matejce. Dowiadujemy się o okresach pobytu malarza i fascynacji tym miejscem , a także podziwiamy pamiątki i obrazy związane z mistrzem.

Ostatni etap naszej wycieczki, to zamek Kmitów i Lubomierskich w Wiśniczu z połowy XIV wieku. Monumentalny zamek polskich magnatów budził podziw, chociaż wymaga jeszcze ogromnych nakładów na remont, co przy nie uregulowanym prawie własności jest sprawą bardzo trudną.

Dzień dobiega końca- pora na powró ,tale nie może zabraknąć miłego akcentu pobytu- kawa i ciepłe jedzenie w Dobrej.

Piękno i bogactwo braw jesieni urzeka nas. Do domu wracamy o godzinie 19, lekko zmęczeni, ale bardzo, bardzo zadowoleni. Dziękujemy organizatorom, przewodnikowi Romanowi oraz kierowcy, Panu Władkowi.

Zdjęcia z wycieczki  w ::: GALERII


Informacja
Uprzejmie informujemy, że decyzją Zarządu RUTW likwidujemy w naszym planie zajęć edukacyjnych podstawowy kurs komputerowy. Decyzja jest wynikiem nieporozumienia między prowadzącą kurs a RUTW.
Osoby zainteresowane tym kursem prosimy o bezpośredni kontakt z realizującą projekt "Latarnik" panią Karoliną Kapłon. 
Ustalone terminy pierwszego spotkania są aktualne (wtorek 15.10.br. godz. 9.45, 11.00 i 12.00).

Kurs komputerowy RUTW dla zaawansowanych jest prowadzony w I LO w środy o godz. 15.30 na dotychczasowych zasadach.


Wykłady w październiku:

  • 8.10 – „I Ty możesz zostać internautą” – Karolina Kapłon

  • 22.10 – „ Humor w epice góralskiej” – dr A. Mlekodaj

Wykłady odbywać się będą w  Sali Obrad UM o godz. 16.00. 

Serdecznie zapraszamy.


Koncert jesienny na dwa… chóry

odbył się w rabczańskim Amfiteatrze w sobotę 21 września. Wystąpił Chór z Ostrowca Świętokrzyskiego „Ad Libitum” pod dyrekcją Pana Pawła Cieślika i nasz uniwersytecki Chór „Cantabile” pod dyrekcją Pani Ireny Szuby. Obydwa zespoły zaprezentowały repertuar ludowy, były to pieśni głównie z ich rejonów. Koncert został ciepło przyjęty przez sporą grupę słuchaczy: mieszkańców Rabki-Zdroju i kuracjuszy. 

Chór „Ad Libitum” działający przy MOK w Ostrowcu Świętokrzyskim, przyjechał do naszego uzdrowiska 19 września na czterodniowe warsztaty muzyczne. Ponieważ dużo wcześniej prezes Chóru szukał kontaktu z „Cantabile” i wyraził chęć zaprzyjaźnienie się z rabczańskim zespołem, powitaliśmy gości w dniu ich przyjazdu, prezentując przy okazji nie tylko chór ale także Rabczański Uniwersytet Trzeciego Wieku. Sympatyczni Ostrowianie po wspólnym koncercie, na spotkaniu integracyjnym obu chórów, zaprosili nas na jubileusz 10. lecia swojego zespołu ( listopad 2013) i na przegląd chórów i zespołów muzycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim pod nazwą „ Folkowisko” w lipcu 2014r. Jeśli uda się pozyskać środki finansowe, z przyjemnością w Góry Świętokrzyskie pojedziemy. 

(b)


   

:::fotorelacja


Stowarzyszenie Rabczański Uniwersytet Trzeciego Wieku
Rabka-Zdrój, ul. Parkowa 5; Tel.: 18 26 82  371
e-mail: biuro@utw.region-rabka.pl